Кремль висунув умови для активації угоди про безпеку в Чорному морі, узгодженої з США

Фото: Depositphotos

У середу, 26 березня 2025 року, Кремль заявив, що угода про морську безпеку в Чорному морі, досягнута за посередництва США, не може бути активована, доки не будуть виконані певні умови. Москва наголосила, що попередня домовленість, відома як Чорноморська зернова ініціатива, не врахувала її інтереси. Про це повідомляє Reuters.

Напередодні, у вівторок, Сполучені Штати уклали окремі угоди з Україною та Росією, які передбачають припинення бойових дій у Чорному морі та зупинку атак на енергетичні об’єкти. У рамках домовленостей Вашингтон погодився працювати над скасуванням деяких санкцій проти Москви. Хоча західні санкції не поширюються безпосередньо на російський експорт продовольства та добрив, Кремль стверджує, що обмеження на платежі, логістику та страхування суттєво ускладнюють ці поставки.

Однією з ключових вимог Росії є відновлення доступу державного Россельхозбанку до міжнародної платіжної системи SWIFT. Реалізація цього та інших кроків потребуватиме згоди європейських країн. “Щодо чорноморської зернової ініціативи, вона може запрацювати лише після виконання низки умов”, – заявив речник Кремля Дмитро Пєсков під час брифінгу для журналістів. “Це ті самі умови, які були частиною початкової Чорноморської ініціативи. Усі її пункти були виконані, окрім тих, що стосувалися російської сторони. Цього разу справедливість має бути відновлена, і ми продовжимо працювати з американцями над цим”.

У 2023 році Росія вийшла з початкової угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини в 2022 році, посилаючись на те, що обіцяне зняття перешкод для її експорту продовольства та добрив так і не відбулося. Москва неодноразово наголошувала, що Захід не виконав своїх зобов’язань, що стало причиною зриву домовленостей.

Нинішня позиція Кремля свідчить про намір використати нову угоду як важіль для досягнення своїх економічних цілей. У той же час невизначеність щодо реакції європейських країн та України залишає майбутнє угоди під питанням. Переговори з американською стороною, ймовірно, продовжаться, але успіх залежатиме від того, чи вдасться знайти компроміс, який задовольнить усі сторони конфлікту.

НОВИНИ