Ангела Меркель. Фото: picture alliance/dpa
Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель визнала, що її політика, спрямована на стримування швидкого вступу України до НАТО, була правильним кроком. Вона детально пояснює свої позиції в уривках зі своїх мемуарів “Свобода”, які оприлюднило видання Zeit напередодні виходу книжки. Про це повідомляє Time Ukraine Israel.
У своїх мемуарах Меркель описує, як під час її правління вона намагалася перешкодити Україні стати членом Альянсу, побоюючись, що це може спровокувати військову відповідь з боку Росії. Зокрема, вона згадує саміт НАТО в Бухаресті у 2008 році, на якому розглядалося питання надання Україні та Грузії статусу кандидатів на вступ до Альянсу. Меркель визнає, що не підтримала цей крок, оскільки вважала, що статус ПДЧ не зможе захистити ці країни від агресії Росії.
“Я вважала ілюзією припускати, що статус ПДЧ захистить Україну та Грузію від агресії Путіна. Це не мало б стримуючого ефекту, і Путін не сприйняв би цей розвиток подій пасивно”, – пише Меркель у своїх мемуарах. Вона також зазначає, що в той час лише меншість українців підтримувала вступ до НАТО, що також, на її думку, ставило під сумнів ефективність такого кроку.
Крім того, в мемуарах Меркель згадує свою першу зустріч із президентом США Дональдом Трампом у 2017 році, під час якої він запитав її про стосунки з російським лідером Володимиром Путіним. За словами Меркель, Трамп був “зачарований” Путіним, і в наступні роки вона помітила, що політики з автократичними та диктаторськими рисами привертали його увагу.
Меркель також відзначає, що компроміс, досягнутий на саміті НАТО в Бухаресті, став ударом по надіях Грузії та України на отримання статусу ПДЧ, однак обіцянка загальної перспективи членства в майбутньому була сприйнята Росією як “оголошення війни”.
Мемуари Ангели Меркель, яка стала першою жінкою на посаді канцлера Німеччини і очолювала уряд країни з 2005 по 2021 рік, очікуються до публікації в найближчі дні.