Фото: Depositphotos
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі здійснить візит до Китаю у вівторок — про це повідомив у понеділок речник МЗС Ірану Есмаїл Багаї. Поїздка відбудеться напередодні третього раунду непрямих ядерних переговорів між Тегераном і Вашингтоном, які заплановані на суботу в столиці Оману Маскаті.
За словами Багаї, Аракчі планує обговорити з китайським керівництвом останні події, пов’язані з ядерною програмою Ірану. «Цілком природно, що ми проконсультуємось і поінформуємо Китай про перебіг переговорів між Іраном і США», — зазначив він, додавши, що Пекін може відіграти конструктивну роль у цьому процесі.
Минулого тижня, під час візиту до Москви, іранський дипломат підкреслив, що Тегеран традиційно підтримує тісні консультації з Росією та Китаєм щодо ядерного досьє.
Переговори під санкційним тиском
Як повідомляє Reuters, Іран і США на початку квітня поновили переговори щодо обмеження ядерної програми Тегерана. Західні країни звинувачують Іран у прагненні створити ядерну зброю — звинувачення, які в Ірані послідовно відкидають. Тегеран, своєю чергою, домагається зняття американських санкцій, запроваджених Дональдом Трампом під час його першого президентського терміну, коли США вийшли з ядерної угоди 2015 року (СВПД), укладеної між Іраном і світовими державами, зокрема Китаєм та Росією.
З моменту повернення Трампа до влади у січні 2025 року санкційний тиск на Тегеран лише посилився. США, серед іншого, запровадили обмеження проти незалежних китайських нафтопереробних підприємств — так званих «чайників», які залишаються головними покупцями іранської нафти та джерелом валютної підтримки для ослабленої економіки Ірану.
«Політика максимального тиску спрямована не лише проти Ірану, а й проти інших країн і суперечить принципам вільної торгівлі. У випадку з Китаєм ці санкції націлені й на підрив співпраці в рамках Південь–Південь», — наголосив Багаї.
Нафта, мільярди і геополітика
За даними аналітичної компанії Kpler, у 2024 році Китай купував щонайменше 77% від загального експорту іранської сирої нафти — це приблизно 1,6 млн барелів на добу. Попри те, що офіційна вартість цих поставок не розголошується, Reuters оцінює обсяг торгівлі у близько 29 мільярдів доларів на рік, враховуючи знижку у 20% до цін на нафту марки Brent для покриття логістичних витрат.
На тлі зростання економічної взаємозалежності, офіційний Пекін наразі стримується від підтвердження візиту. Речник МЗС Китаю Го Цзякунь у понеділок заявив: «Китай та Іран підтримують обміни й контакти на всіх рівнях і в різних сферах. Щодо згаданого візиту — наразі в мене немає інформації».
Візит Аракчі до Пекіна напередодні нових переговорів у Маскаті може мати вирішальне значення для позицій Ірану в дипломатичній грі. На тлі жорсткої політики Трампа та нових санкцій, Тегеран дедалі більше розраховує на підтримку давніх партнерів — Китаю і Росії — у боротьбі за зняття тиску та збереження власного політичного курсу.