МЗС: Україна відкидає альтернативи членства в НАТО

Міністерство закордонних справ України

Фото: Getty images

Україна категорично не приймає жодних замінників вступу до НАТО, посилаючись на “гіркий урок” Будапештського меморандуму, який став прикладом недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень. Про це заявило Міністерство закордонних справ України напередодні 30-ї річниці підписання меморандуму.

Чому Будапештський меморандум втратив сенс?

Документ, підписаний у 1994 році, мав гарантувати безпеку, суверенітет і територіальну цілісність України в обмін на її відмову від ядерної зброї, третьої за потужністю у світі. Однак одна з країн-гарантів, Росія, грубо порушила свої зобов’язання, що призвело до військової агресії та окупації українських територій.

МЗС підкреслило, що подібні інструменти безпеки виявилися неефективними та призвели до значних втрат для України, наголошуючи, що європейська безпекова архітектура не може будуватися за рахунок інтересів Києва.

Чіткі вимоги до міжнародних партнерів

Україна звертається до підписантів Будапештського меморандуму – США та Великої Британії, а також до Франції, Китаю та інших країн-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – із закликом надати дієві гарантії безпеки.

“Історичну помилку потрібно виправити. Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії, і єдиною такою гарантією є повноправне членство в НАТО”, – зазначили у відомстві.

Вступ до НАТО – стратегічний пріоритет

Міністерство підкреслило, що Україна не погодиться на жодні компроміси, альтернативи чи “сурогати” членства в Альянсі. “30-річчя Будапештського меморандуму – це нагода для конкретного кроку до приєднання України до Вашингтонського договору”, – йдеться у заяві.

Таким чином, Київ чітко окреслює свої пріоритети у сфері безпеки, вимагаючи від міжнародної спільноти конкретних дій замість декларацій, щоб забезпечити безпеку та стабільність у регіоні.

НОВИНИ