Польща гарантує безпеку представникам Ізраїлю на 80-річчі звільнення Аушвіцу: суперечка навколо Нетаньягу

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу Фото: Chaim Goldberg/Flash90

Польський уряд оголосив про гарантії безпеки для ізраїльських офіційних осіб, які планують взяти участь у заходах, присвячених 80-й річниці звільнення нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау. Ця заява пролунала на тлі напруженості, пов’язаної з ордером на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, виданим Міжнародним кримінальним судом (МКС), повідомляє AFP.

Туск: «Усі учасники матимуть гарантії безпеки»

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що незалежно від статусу чи посади ізраїльських представників, Польща забезпечить їхню безпеку під час заходів.

«Хто б це не був – прем’єр-міністр, президент чи міністр освіти – вони матимуть гарантії безпечного доступу та участі», – підкреслив Туск.

Нетаньяху, якого МКС звинувачує у злочинах проти людяності через дії під час конфлікту в Газі, навряд чи особисто відвідає Польщу. Ізраїль повідомив, що країну представлятиме міністр освіти.

Суперечка між Туском і Дудою

Президент Польщі Анджей Дуда звернувся до Туска з листом, у якому закликав забезпечити можливість для Нетаньяегу відвідати заходи, якщо той вирішить прибути. Туск розкритикував цей крок, назвавши його «політичною демонстрацією».

Напруга між президентом-консерватором і прем’єром-лібералом свідчить про складні відносини всередині польського керівництва.

МКС і Аушвіц

Ордер МКС на арешт Нетаньягу був виданий у листопаді 2023 року внаслідок військових дій Ізраїлю в Газі після атак ХАМАС. Польща, як сторона Римського статуту, формально зобов’язана виконувати рішення суду. Водночас уряд підкреслив, що пам’ятні заходи в Аушвіці не стануть ареною для міжнародних конфліктів.

27 січня делегації з усього світу зберуться в Аушвіці, символі Голокосту, де під час нацистської окупації було вбито понад мільйон євреїв і десятки тисяч представників інших національностей.

Цей дипломатичний інцидент знову ставить на порядок денний питання міжнародного права, політичних союзів і пам’яті про жертви Голокосту. Чи зможе Польща збалансувати роль гаранта історичної пам’яті й виконання міжнародних зобов’язань, покаже час.

НОВИНИ