Микита Потураєв/Фото: Главком
Київ, 21 березня 2025 року — Народний депутат України та віцепрезидент Парламентської асамблеї ОБСЄ Микита Потураєв попередив, що більше ніж половина незалежних медіа в Україні можуть припинити свою діяльність у 2025 році через закриття програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Про це він заявив під час наради ОБСЄ, повідомляє сайт Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки від 19 березня.
За словами Потураєва, серед медіа, що перебувають під загрозою закриття, близько 70% становлять регіональні видання. «Ми можемо втратити майже всі регіональні медіа в Україні. Чому? Тому що США скорочують фінансування. Вибачте, але це так. А знаєте, хто не скорочує фінансування? Росія. І, звісно, Китай», — наголосив він. Депутат підкреслив, що скорочення підтримки незалежних медіа — це фактично сприяння поширенню російської пропаганди, брехні та дезінформації.
Потураєв закликав європейські країни створити незалежний фонд для довгострокового фінансування медіа. «Потрібні довгострокові фінансові механізми, а не короткострокові гранти. Пропаганда не зупиняється. І правда теж не повинна зупинятися», — додав він.
Тим часом Європейський Союз готує новий пакет підтримки для незалежних медіа в Україні на суму 10 мільйонів євро, повідомила амбасадорка ЄС в Україні Катаріна Матернова в ефірі «Українського радіо». За її словами, з 2017 року ЄС інвестував понад 100 мільйонів євро в підтримку незалежних медіа та медіа в зонах конфлікту, а з початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року — близько 37 мільйонів євро.
«Наразі ми маємо пакет підтримки в розмірі 10 мільйонів євро на цей рік для незалежних медіа в Україні. 7 мільйонів із них буде надано через наших партнерів. А в травні делегація ЄС оголосить конкурс на 3 мільйони за двома напрямками: журналістські розслідування та підтримка локальних і регіональних ЗМІ», — зазначила Матернова.
Ситуація з фінансуванням медіа в Україні залишається критичною, адже регіональні видання, які відіграють ключову роль у протидії дезінформації, опинилися під особливою загрозою. Експерти зазначають, що без стабільної міжнародної підтримки інформаційний простір країни може стати вразливішим до впливу ворожої пропаганди.