Путін вимагає «дружню» Україну: що означає його стратегія у мирних переговорах з Трампом

Дональд Трамп і Володимир Путін, Фото: David Silpa / UPI

Перемовини між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним щодо припинення війни в Україні спричинили хвилю тривоги у Європі, оскільки союзники Києва не були залучені до процесу обговорення майбутнього безпекового порядку.

Як зазначає аналітикиня Carnegie Endowment for International Peace Тетяна Станова, Кремль розглядає нинішню ситуацію як сприятливу, оскільки Захід не в змозі змінити територіальні здобутки Росії.

«Для Путіна реальне рішення – це Україна, яка не є ворогом Росії. Вона має бути роззброєною, з новою конституцією та гарантіями не вступати до НАТО», – зазначає Станова.

Європа осторонь, США змінюють фокус

Посилює занепокоєння позиція США. За даними інсайдерів, держсекретар оборони Піт Хегсет заявив європейським партнерам, що повернення України до кордонів 2014 року є нереалістичним, а її вступ до НАТО не є пріоритетом.

Більше того, адміністрація Трампа сигналізує, що Європа повинна взяти на себе більшу частину військової підтримки Києва, оскільки Вашингтон зосереджується на інших стратегічних викликах.

Кремль не хоче вести переговори з представником Трампа

Станова зазначає, що хоча переговори між Москвою та Вашингтоном ведуться вже кілька тижнів, Кремль не бажає вести діалог із Кітом Келлогом, спеціальним представником Трампа з питань України.

«Є підстави вважати, що навіть сам Трамп сумнівається в доцільності участі Келлога у процесі», – пише аналітикиня.

Раніше Келлог заявляв, що і Україна, і Росія мають піти на поступки, що викликало роздратування у Москві. Кремль неприйнятно сприймає ідею переговорів із позиції сили та санкційного тиску.

Стратегія Путіна: чекати і отримувати вигоди

Попри початкові розбіжності, Кремль вибрав терплячу тактику, щоб розташувати Трампа до себе.

«Путін працював над тим, щоб встановити контакт із Трампом, демонструючи гнучкість і бажання компромісу», – зазначає Станова.

За її словами, Кремль переконаний:

  • Захід не зможе змінити ситуацію на полі бою.
  • Без підтримки США Київ слабшатиме.
  • Час працює на Росію.

Водночас Путін готовий до провалу переговорів. Якщо компромісу досягти не вдасться, Москва все одно продовжить реалізовувати свою довгострокову стратегію щодо України.

Кремль готується до мирних переговорів, однак його головна мета – не завершення війни, а встановлення контролю над Україною. Чи погодиться на це Вашингтон – питання, яке визначить майбутнє безпеки Європи.

НОВИНИ