Фото: Depositphotos
У суботу, 19 квітня, в Римі стартував новий раунд непрямих переговорів між Сполученими Штатами та Іраном, покликаних врегулювати давнє протистояння навколо ядерної програми Тегерана. Зустріч проходить на тлі жорстких заяв президента США Дональда Трампа, який попередив, що у разі провалу дипломатії Вашингтон готовий вдатися до воєнних заходів.
За інформацією іранських джерел, у переговорах беруть участь міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі та спеціальний посланець Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф. Спілкування між сторонами відбувається через посередника з Оману, який передає повідомлення — формат, який зберігається з часів попереднього раунду, що пройшов тиждень тому в Маскаті та був охарактеризований як «конструктивний».
Це перший серйозний дипломатичний контакт між представниками двох країн після 2015 року, коли була підписана Спільна всеосяжна план дій (JCPOA) — угода, з якої Трамп вийшов у 2018-му.
Перед початком римських перемовин Аракчі зустрівся з міністром закордонних справ Італії Антоніо Таяні, підкресливши, що Іран залишається прихильником дипломатії. Він наголосив, що будь-яке нове ядерне рішення має ґрунтуватися на повазі до суверенних прав Ірану та включати скасування санкцій. У свою чергу, Таяні у соцмережі X підкреслив: «Рим стає столицею миру та діалогу. Італія сподівається на відповідальне вирішення конфлікту навколо іранської ядерної програми».
Попри це, в Тегерані намагаються уникати завищених очікувань. Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї зазначив цього тижня, що не є «ні надто оптимістичним, ні надто песимістичним». Разом з тим, на тлі публічних заяв Трампа, які виключають будь-яку можливість для Ірану володіти ядерною зброєю, залишається відкритим питання про реальні перспективи компромісу.
«Я за те, щоб просто не допустити появи у Ірану ядерної зброї. Вони не можуть її мати. Але я хочу, щоб Іран був сильним, процвітаючим і фантастичним», — заявив Трамп у п’ятницю.
Ізраїль також уважно стежить за розвитком ситуації: за словами одного ізраїльського посадовця та ще двох джерел, знайомих з обговоренням, Ізраїль не виключає можливості нанесення удару по ядерній інфраструктурі Ірану в найближчі місяці.
Нагадаємо, що адміністрація Трампа, повернувшись до Білого дому в січні 2025 року, відновила політику «максимального тиску» на Іран, знову запровадивши низку санкцій, що охоплюють енергетичний сектор, банківську систему та військову промисловість.