Стівен Віткофф/ Фото: Відкриті джерела
Спеціальний представник президента США Стівен Віткофф заявив, що українська влада погодилась провести президентські вибори. Про це він повідомив в інтерв’ю американському журналісту Такеру Карлсону, оприлюдненому у п’ятницю, 21 березня.
На зауваження Карлсона про те, що Росія відмовляється укладати будь-яку угоду з Володимиром Зеленським, вважаючи його нелегітимним через відсутність чергових виборів, Віткофф відповів:
«Так, вибори будуть. Вони погодились на це. В Україні будуть вибори».
Водночас спецпосланник не уточнив, хто саме з українських посадовців дав таку згоду і коли саме може відбутися голосування. Офіційний Київ наразі ці слова не прокоментував.
“Крим і Донбас хочуть бути в Росії” — Віткофф про суть конфлікту
Віткофф також заявив, що ключовим питанням у війні Росії проти України є статус окупованих територій, зокрема Донбасу та Криму.
«Найбільше питання цього конфлікту — це так звані чотири регіони. Донбас, Крим, Луганськ та ще два. Вони російськомовні. Там відбулися референдуми, і переважна більшість проголосувала за приєднання до Росії. Думаю, це головне питання. Коли воно буде вирішене, розпочнуться дуже конструктивні переговори», — зазначив він.
За його словами, Росія фактично контролює ці території, проте українське законодавство забороняє їх визнавати.
«Питання в тому, чи визнає світ їх частиною Росії. І чи зможе Зеленський політично вижити, якщо визнає це. Це центральна проблема конфлікту», — додав Віткофф.
Він також повідомив, що, за його інформацією, президент України Володимир Зеленський та керівник Офісу президента Андрій Єрмак «фактично визнали, що Україна не стане членом НАТО».
США не вперше закликають до виборів в Україні
Ідея про необхідність виборів в Україні не нова для Вашингтона. Ще 1 лютого агентство Reuters процитувало іншого спецпредставника США Кіта Келлога, який закликав провести вибори до кінця року. Тоді радник президента України Дмитро Литвин відкинув цю пропозицію як невідповідну умовам воєнного стану.
Згідно з графіком, чергові президентські вибори мали відбутися 31 березня 2024 року. Верховна Рада не оголошувала їх через дію воєнного стану. Конституція України прямо не забороняє проведення президентських виборів під час війни, однак закон «Про правовий режим воєнного стану» передбачає відтермінування виборчого процесу на період дії цього режиму.
Москва не визнає Зеленського — Київ відкидає претензії
Президент Росії Володимир Путін неодноразово заявляв, що вважає Володимира Зеленського нелегітимним. 2 лютого він назвав його «колишнім главою держави» та відмовився вести з ним будь-які перемовини.
У відповідь заступник керівника Офісу президента України Андрій Сибіга заявив, що слова Путіна — абсурд:
«За 25 років його перебування в Кремлі в Україні змінилося три президенти в результаті чесних виборів».
Наразі українська влада офіційно не підтвердила наміру провести вибори під час воєнного стану. Заяви Віткоффа можуть свідчити як про тиск з боку Вашингтона, так і про пошук нових підходів до відновлення переговорного процесу — на тлі невизнання з боку Кремля чинного українського керівництва.