123 Main Street, New York, NY 10001

Тиск США на Україну: Трамп наполягає на мирному плані, що вигідний Росії

Фото: Depositphotos

24 квітня 2025 року — Президент США Дональд Трамп та його адміністрація посилили тиск на Україну, вимагаючи від Президента Володимира Зеленського прийняти американську пропозицію мирного врегулювання, яка фактично віддає Росії всі території, захоплені в ході війни, та блокує вступ України до НАТО. Про це повідомляє The New York Times.

Американський план і реакція України

Згідно з інформацією, американська пропозиція передбачає замороження лінії фронту на поточних позиціях, офіційне визнання США анексії Криму Росією у 2014 році та відмову Україні від перспективи членства в НАТО. Президент Зеленський рішуче відкинув цей план, заявивши, що він суперечить Конституції України та порушує суверенітет країни.

«Немає про що говорити. Це наша територія, територія України», — наголосив Зеленський.

У відповідь Трамп на своїй сторінці в соціальних мережах назвав Зеленського «запальним» і звинуватив у затягуванні війни, яка, за його словами, є «полем смерті». Трамп також заявив, що Росія готова до угоди, а головною перешкодою є позиція українського президента.

Позиція адміністрації Трампа

Віцепрезидент США Джей Ді Венс, перебуваючи в Індії, заявив, що Сполучені Штати можуть «відійти» від мирного процесу, якщо Україна та Росія не приймуть американські умови. Венс підкреслив, що для припинення війни обидві сторони мають «скласти зброю» та заморозити конфлікт на поточних лініях.

«Лінії фронту, або щось близьке до них, стануть новими кордонами у цьому конфлікті», — зазначив Венс, додавши, що як Україна, так і Росія повинні будуть поступитися частиною територій.

Реакція Європи та міжнародної спільноти

Європейські союзники України висловили занепокоєння діями адміністрації Трампа, звинувативши її у зміні позиції на користь Росії. За словами європейських дипломатів, Трамп, ймовірно, прагне нормалізувати відносини з Москвою, розглядаючи можливість зняття санкцій з Росії та укладення енергетичних угод із президентом Володимиром Путіним.

Міністр економіки України Юлія Свириденко на платформі X заявила: «Україна ніколи не визнає окупацію Криму. Ми готові до переговорів, але не до капітуляції».

Зміни в американській політиці

Трамп також вживає заходів, які свідчать про відхід від попередньої підтримки України. Зокрема, він розформував підрозділи в Держдепартаменті та Міністерстві юстиції США, які займалися розслідуванням воєнних злочинів Росії, зокрема масових убивств у Бучі. Крім того, США обмежили постачання зброї Україні, хоча обмін розвідданими частково відновлено.

Переговори в Європі

Паралельно з тиском США європейські країни намагаються підтримати Україну. Минулого тижня в Парижі відбулася мирна конференція, а в Лондоні 23 квітня розпочалися технічні переговори за участю представників Великої Британії, Франції, Німеччини, України та США. Однак держсекретар США Марко Рубіо, який раніше підтримував суверенітет України, несподівано скасував свою участь у лондонських перемовинах, що викликало занепокоєння серед європейських партнерів.

Представник Кремля Дмитро Пєсков привітав посередницькі зусилля США, зазначивши, що Росія готова до діалогу, але «багато нюансів» ще потрібно обговорити.

Що далі?

Якщо Зеленський не поступиться, Трамп погрожує припинити американську підтримку України. «Ситуація для України критична. Він може мати мир або воювати ще три роки, щоб втратити країну», — написав Трамп.

Незважаючи на тиск, Україна продовжує наполягати на справедливому мирному процесі. Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак, який прибув до Лондона, заявив: «Попри все, ми продовжуємо працювати заради миру».

Посилення тиску з боку адміністрації Трампа ставить Україну перед складним вибором: прийняти умови, які віддають Росії значну частину території, чи продовжувати боротьбу, ризикуючи втратою американської підтримки. Водночас європейські партнери намагаються не допустити ізоляції України, але їхні зусилля ускладнені односторонніми діями США.

НОВИНИ