Парламент Ізраїлю у понеділок, 5 травня, розпочав обговорення резонансного законопроєкту, що передбачає запровадження 80% податку для неурядових організацій, які здебільшого фінансуються з-за кордону. Ініціатори документа стверджують, що закон має обмежити іноземне втручання у внутрішню політику держави, проте критики вбачають у ньому пряму атаку на громадянське суспільство. Про це повідомляє The Jerusalem Post.
Відповідно до законопроєкту, такі НГО не матимуть права подавати позови до ізраїльських судів, включно з Верховним. Водночас міністр фінансів зможе на власний розсуд надати податкове звільнення. Винятки стосуватимуться організацій, які фінансуються державою Ізраїль або мають річний дохід менше ніж 100 тис. шекелів (приблизно $27,700).
Ініціатор законопроєкту Арієль Каллнер заявив, що між 2012 і 2024 роками з-за кордону в Ізраїль було переказано 1,3 млрд шекелів до 83 організацій. За його словами, ці кошти не спрямовувалися на соціальні чи освітні потреби, а використовувались для «впливу на політику через судову систему, ЗМІ та міжнародну арену».
«Цей закон захистить єврейську державу та демократичний устрій, зупинивши недопустиме іноземне втручання», — заявив Каллнер.
Однак опозиційні депутати розкритикували ініціативу, звинувативши уряд у намаганні заглушити інакодумців. Деякі парламентарі наголосили, що логічно було б поширити боротьбу з іноземним впливом і на компанії.
Група з дев’яти НГО, включно з правозахисним центром Adalah, звернулася до голови парламентського комітету із закликом зупинити розгляд законопроєкту. У відкритому листі йдеться, що документ «є прямою атакою на громадянське суспільство, верховенство права та демократичний устрій Ізраїлю».
Засідання комітету з питань конституції, законодавства та правосуддя проходило напружено і продемонструвало глибокий поділ між коаліцією та опозицією. Закон готують до першого читання в Кнесеті.