У Кнесеті схвалили скандальний законопроєкт про майже повний імунітет для депутатів

Кнесет

Кнесет Ізраїлю підтримав у попередньому читанні законопроєкт, який надасть майже повний імунітет членам парламенту від кримінальних розслідувань. Законопроєкт, ініційований депутаткою Талі Готлів, був ухвалений із мінімальною перевагою — 57 голосів “за” проти 53 “проти”, повідомляє The Jerusalem Post.

Що передбачає законопроєкт

На сьогоднішній день ізраїльське законодавство забезпечує депутатам імунітет за дії чи висловлювання, зроблені в рамках виконання їхніх обов’язків. Водночас правоохоронні органи можуть розпочати кримінальне розслідування проти депутата за згодою генерального прокурора, а у разі пред’явлення обвинувачення депутат має право звернутися до Кнесету з проханням про імунітет.

Новий законопроєкт блокує розслідування проти депутатів без схвалення супербільшості у 90 голосів. Винятком є корупційні справи, які залишаються під юрисдикцією правоохоронців.

Авторка законопроєкту, депутатка Талі Готлів, ініціювала цей документ після того, як проти неї були подані цивільні позови через звинувачення на адресу громадської активістки Шікми Бреслер. Готлів публічно заявила, що чоловік Бреслер працює в Шабак і нібито був причетний до нападів ХАМАС 7 жовтня, що викликало широкий резонанс.

Реакція на законопроєкт

Законопроєкт викликав хвилю критики з боку юридичної спільноти та опозиції. У юридичному висновку, представленому генеральною прокуратурою, зазначено, що законопроєкт “надає майже абсолютну свободу дій депутатам Кнесету, зневажаючи принципи рівності перед законом та верховенства права”.

Юридична служба Кнесету також попередила, що “високий поріг у 90 голосів для початку розслідування створює ризик політичної нерівності, адже такий механізм може використовуватися для переслідування представників меншості в парламенті”.

Опозиція та подальші кроки

Попри підтримку більшості коаліції, правоцентристська партія “Об’єднаний правий блок” проголосувала проти законопроєкту, через що голосування було відкладено на тиждень. Проте законопроєкт усе ж пройшов перше читання.

Критики наголошують, що ухвалення такого закону може створити “касту недоторканих” серед депутатів, підірвати довіру громадськості до парламенту і посилити напругу між гілками влади.

Законопроєкт тепер має пройти ще кілька раундів голосування, включаючи обговорення у комітетах Кнесету.

НОВИНИ