Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент Росії Володимир Путін у Кремлі, 5 липня 2024 р. Фото: Олександр Неменов / AFP
Угорщина підриває єдність НАТО, посилюючи контакти з Росією
Політика Угорщини щодо НАТО викликає дедалі більше занепокоєння серед країн-членів альянсу, адже угорські високопосадовці знову ухилилися від участі в обговоренні питань співпраці. У середу вони проігнорували зустріч усіх послів та військових радників НАТО, акредитованих в Угорщині, щоб обговорити посилення зв’язків Будапешта з Москвою та Пекіном, пише Politico.
«Ми високо оцінили можливість обговорити нову політику Угорщини з нашими союзниками. Сам факт необхідності обговорення “нейтралітету” країни, що є членом НАТО, говорить сам за себе», — заявив посол США в Будапешті Девід Прессман після зустрічі.
Поки Угорщина залишалася осторонь, міністр закордонних справ Петер Сійярто готувався до виступу на конференції з питань безпеки в Білорусі разом із російським колегою Сергієм Лавровим та головою МЗС Сирії Басамом Саббахом. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, незважаючи на 25-річне членство країни в НАТО, просуває ідею економічного нейтралітету, яка передбачає «відхід від традиційного західного курсу».
Це спричиняє конфлікт із західними партнерами в час, коли вони допомагають Україні та намагаються посилити санкції проти Росії. Орбан також блокує зусилля ЄС з фінансування військової допомоги Києву та використання заморожених російських активів для підтримки України.
Орбан, прагнучи нових союзників, нещодавно знайшов підтримку в прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. Той заявив, що планує відвідати Москву наступного року на 80-ту річницю закінчення Другої світової війни і зустрітися з російським президентом Володимиром Путіним. Після цього Орбан прибув до Грузії на підтримку проросійської партії, що викликало критику з боку Швеції та інших країн ЄС. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон різко заявив: «Орбан не говорить за країни Європи».
Угорщина, крім зближення з Москвою, також шукає нових партнерів у Китаї, лобіюючи будівництво автомобільних заводів у своїй країні, що викликає додаткове занепокоєння серед членів альянсу. «Економічна “нейтральність” Угорщини і зростаюча залежність від Москви та Пекіна мають наслідки для безпеки США та євроатлантичних інтересів», — зауважив посол Прессман.
Незважаючи на відсутність механізму виключення країн з НАТО, Угорщина продовжує отримувати доступ до секретних документів альянсу. За словами колишнього асистента генсека НАТО Каміля Гранда, ця ситуація може змінитися, якщо Будапешт почне виявляти симпатії до російських позицій у критичних питаннях.
Такі дії Угорщини, яка свого часу гаряче прагнула вступу до НАТО та відмежування від Москви, тепер підривають єдність альянсу та додають напруженості в його відносини з ЄС і США.