Угорщина скасувала зустріч з Україною через шпигунський скандал

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент України Володимир Зеленський. Фото: Olivier Hoslet / AFP /

Угорщина офіційно скасувала двосторонню зустріч із Україною, яка мала відбутися в понеділок і стосувалася прав національних меншин. Причиною стала ескалація дипломатичного конфлікту, що вибухнув після затримання в Україні двох підозрюваних у шпигунстві на користь угорських спецслужб. Про це повідомляє агентство Reuters.

У заяві в неділю ввечері держсекретар МЗС Угорщини Левенте Модьор заявив, що нинішній стан українсько-угорських відносин не сприяє «конструктивному діалогу» з такого чутливого питання, як права меншин, маючи на увазі угорську громаду Закарпаття. При цьому він додав, що Будапешт залишається відкритим до діалогу, якщо для цього будуть створені умови для співпраці з Угорщиною.

Передісторія: шпигунський скандал між Києвом і Будапештом

У п’ятницю Служба безпеки України (СБУ) повідомила про викриття вперше в історії шпигунської мережі Угорщини, яка, за їхніми словами, діяла проти інтересів держави в Закарпатті, що загострило відносини з Угорщиною.

За інформацією СБУ, двох колишніх військовослужбовців ЗСУ було завербовано представником угорської військової розвідки. Їхні завдання включали:

  • збір інформації про військову безпеку регіону,
  • вивчення стану ППО,
  • моніторинг соціально-політичних настроїв у разі можливої присутності угорських військ у регіоні.

Обох підозрюваних заарештовано за статтею про державну зраду. Це значною мірою вплинуло на відносини з Угорщиною.

Реакція Угорщини: дзеркальна відповідь та звинувачення у пропаганді

У відповідь міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що двох українських дипломатів було вислано з Будапешта за шпигунство. За його словами, дії Києва — це спроба дискредитації через незгоду Будапешта з наданням Україні військової допомоги.

«Це частина антимадярської пропаганди Києва. Останні три роки війна — це також війна наративів», — заявив Сіярто.

Угорщина систематично звинувачує Україну в порушенні мовних прав угорської меншини, яка налічує близько 150 тисяч осіб у Закарпатській області. Закон «Про освіту» та новий мовний закон стали джерелом тривалої дипломатичної напруги.

Тепер же, на тлі шпигунського скандалу, відносини між країнами досягли нового мінімуму, ставлячи під сумнів перспективу відновлення діалогу в найближчий час, особливо з Угорщиною.

НОВИНИ