Федір Веніславський.Фото: meta.
Міжвідомча комісія, створена для розслідування випадків нештатного спрацювання 120-міліметрових мін, виявила головні причини інцидентів: зниження температури та підвищену вологість. Про це в коментарі для Суспільного повідомив член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський. Інформацію передано на портал Time Ukraine Israel, посилаючись на Суспільне.
Причини інцидентів: температурні коливання та вологість
Зі слів Веніславського, комісія, до складу якої увійшли представники Міноборони, Мінстратегпрому та інших установ сектору безпеки, ретельно дослідила ситуацію. З’ясувалося, що нештатні спрацювання мін сталися через негативний вплив низьких температур та підвищеної вологості. В умовах сухої погоди міни працювали без збоїв.
“Ми виявили кілька випадків нештатного спрацювання мін, постачених певними виробниками для сектору безпеки та оборони. Основними причинами виявилися знижені температури і підвищена вологість. В умовах сухої погоди ці міни працювали належним чином”, – зазначив нардеп.
Відкликання мін і заміна партії
Веніславський підтвердив, що всі міномети з проблемної партії були відкликані та направлені на завод. Виробник зобов’язався невдовзі поставити нові міни, які будуть піддані ретельному додатковому обстеженню. За його словами, кількість вилучених мін є закритою інформацією, і нардеп не має права її розголошувати.
“Ці міномети, які постачалися з тієї партії, де виникли проблеми, вже відкликані. Наразі підприємство проводить заміну, і ці міни пройдуть додаткові перевірки”, – пояснив Веніславський.
Необхідність дослідження правоохоронними органами
Питання про можливе порушення з боку виробника має вирішувати правоохоронні органи. Веніславський підкреслив, що розглядати, чи були порушення в процесі виготовлення, можуть тільки відповідні органи. Він також зазначив, що у зв’язку з цим варто залишити деталі для розслідування правоохоронними структурами.
“Порушення виготовлення таких мін є серйозними звинуваченнями, тому це має розглядати відповідна правоохоронна структура”, – додав нардеп.
Подальша робота комісії: якість і зберігання боєприпасів
Веніславський також наголосив, що наразі немає системних проблем із боєприпасами в армії, проте ситуація вказує на необхідність посилення уваги до перевірки якості мін, умов їх виготовлення, зберігання та використання в майбутньому.
“Не можна говорити, що це системна проблема. Але ми будемо більш ретельно перевіряти якість боєприпасів, умови їх зберігання і використання. Це вже враховано в рекомендаціях комісії”, – зазначив він.
Розслідування триває
Про перші випадки нештатного спрацювання мін стало відомо в листопаді. Такі інциденти, зокрема, були зафіксовані в одній із бригад, що працює на Покровському напрямку. Відомо, що проблеми виникли саме з мінометами однієї партії.
Державне бюро розслідувань уже розпочало кримінальне провадження щодо цього інциденту. Оскільки питання є чутливим, деталі розслідування залишаються конфіденційними.
Раніше у Міністерстві оборони заявили, що розслідування причин нештатного спрацювання мін триває вже три тижні. Використання мін із цієї партії у ЗСУ було припинено, а міни вилучені для подальшого дослідження.
Зі слів джерел у Міністерстві оборони, на виробника було отримано сотні тисяч боєприпасів, однак проблема виникла лише з цією конкретною партією. Тепер експертиза займе час через наявність кількох субвиробників, які брали участь у виготовленні мін.