Фото: Depositphotos
17 квітня 2025 року,
Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї відправив до Москви міністра закордонних справ Аббаса Аракчі з листом для президента Росії Володимира Путіна, щоб поінформувати Кремль про переговори з США щодо ядерної програми Тегерана. Вашингтон неодноразово погрожував Ірану бомбардуваннями та введенням тарифів на країни, які купують іранську нафту, якщо не буде досягнуто угоди. США також перекинули до регіону додаткові військові літаки.
Минулими вихідними в Омані відбулися переговори між адміністрацією президента США Дональда Трампа та Іраном, які обидві сторони назвали позитивними й конструктивними. Напередодні другого раунду, запланованого на вихідні в Римі, Аракчі заявив, що право Ірану на збагачення урану не підлягає обговоренню.
Росія, давній союзник Ірану, відіграє важливу роль у ядерних переговорах як постійний член Ради Безпеки ООН і підписант СВПД (ядерної угоди 2015 року), від якої Трамп відмовився у 2018 році. «Ми завжди тісно консультуємося з нашими друзями — Китаєм і Росією. Зараз є гарна можливість обговорити це з російськими офіційними особами», — сказав Аракчі іранському телебаченню.
У листі до Путіна, за словами Аракчі, розглядаються регіональні та двосторонні питання. Помічник Путіна Юрій Ушаков підтвердив, що президент Росії прийме іранського міністра.
Захід звинувачує Іран у збагаченні урану до рівня, близького до необхідного для створення ядерної зброї, що перевищує потреби цивільної програми. Тегеран заперечує наміри створення ядерної зброї, наполягаючи на праві розвивати цивільну ядерну енергетику. Москва закуповувала іранську зброю для війни в Україні та підписала 20-річну угоду про стратегічне партнерство з Іраном цього року, хоча вона не включає пункт про взаємну оборону. Обидві країни також були союзниками в Сирії до повалення Башара Асада в грудні 2024 року.
МЗС Росії заявило, що переговори з Іраном зосередяться на СВПД. «Ми продовжимо розширювати взаємовигідні відносини з Іраном заради регіональної стабільності та міжнародної безпеки», — зазначили в міністерстві.
Путін підтримує тісні зв’язки з Хаменеї, хоча Захід вважає Росію та Іран противниками. Москва виступає проти гонки ядерних озброєнь на Близькому Сході та називає будь-який військовий удар по Ірану незаконним і неприйнятним. У вівторок Кремль відмовився коментувати можливість контролю Росією іранських запасів збагаченого урану в рамках майбутньої ядерної угоди.
Джерело: Reuters