Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель Фото:Fred Sierakowki/ AP
Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що країни-члени ЄС зобов’язані виконати ордери на арешт, видані Міжнародним кримінальним судом (МКС) проти прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, колишнього міністра оборони Йоава Галланта та голови військового крила ХАМАСу Мохаммеда Даїфа. Ордери пов’язані з обвинуваченнями у військових злочинах та злочинах проти людяності, повідомляює Jerusalem Post .
Чітка позиція ЄС щодо виконання
“Держави, які підписали Римський статут (основоположний акт МКС), зобов’язані виконувати рішення суду. Це не є опцією”, – наголосив Боррель під час візиту до Кіпру. Він також підкреслив, що такі ж вимоги стосуються країн, які прагнуть приєднатися до ЄС.
Боррель про розкол у ЄС та звинувачення в антисемітизмі
Боррель, відомий своїми критичними позиціями щодо політики Ізраїлю, висловив жаль через розкол у позиціях держав-членів ЄС щодо рішень МКС. “Це юридичне рішення, а не політичне, і воно не має нічого спільного з антисемітизмом”, – підкреслив він.
Водночас Боррель засудив подвійні стандарти в реакціях країн ЄС. “Коли МКС видав ордер на арешт Путіна, багато хто аплодував. Але тепер, коли йдеться про Нетаньягу, ті ж голоси мовчать”, – зауважив дипломат.
Реакція окремих країн ЄС
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вже заявив, що Нетаньягу є “бажаним гостем” в Угорщині та не ризикує арештом. У Німеччині уряд також висловив сумніви щодо можливості арешту ізраїльського лідера, посилаючись на “історичні обставини” країни, зокрема трагедію Голокосту.
Це рішення МКС викликає серйозні дебати в ЄС щодо верховенства міжнародного права та взаємодії між політикою й історією.