Європарламент.Фото: depositphotos.
TimeUkraineIsrael повідомляє, що Європейський парламент у вівторок ухвалив рішення щодо виділення Україні екстраординарної позики на суму до 35 мільярдів євро. Ця сума буде погашена за рахунок майбутніх доходів від заморожених активів Росії, розташованих у ЄС. Відповідна інформація надійшла від прес-служби Європарламенту.
518 депутатів проголосували «за», 56 висловилися «проти», а 61 утримався. Це рішення затверджує новий пакет макрофінансової допомоги (МФД) для підтримки України, яка протистоїть жорстокій агресії Росії. Позика є частиною ширшого пакету заходів країн G7, ухваленого у червні 2023 року, який передбачає фінансову підтримку Україні на суму до 50 мільярдів доларів (приблизно 45 мільярдів євро). Остаточна частка ЄС у цьому пакеті залежатиме від обсягу фінансування, яке нададуть інші партнери з G7.
Ключові положення нової допомоги
В рамках цієї позики, нещодавно створений механізм співпраці дозволить Україні отримати доступ до коштів, заморожених на рахунках Центрального банку Росії в ЄС. Ці кошти будуть спрямовані на обслуговування та погашення боргів перед ЄС та іншими партнерами G7. Якщо цей механізм буде використаний ефективно, Україна зможе самостійно розподіляти кошти з МФД на власний розсуд.
Гроші за цією програмою мають бути виплачені до кінця 2025 року. Надання позики пов’язане з виконанням Україною зобов’язань щодо підтримки демократичних інститутів, дотримання прав людини та виконання умов, які будуть викладені у меморандумі про взаєморозуміння. Також до позики застосовуватимуться заходи контролю для запобігання шахрайству та іншим фінансовим порушенням.
Важливість підтримки
Європарламентарка Карін Карлсбро, доповідачка за цим питанням, зазначила: «Україна продовжує мужньо протистояти агресії Росії. Її народ бореться не лише за свою свободу, але й за збереження демократії та міжнародного права. Фінансова підтримка залишається надзвичайно важливою і терміновою. Росія має заплатити за руйнування, яке вона принесла, знищуючи інфраструктуру, міста та села України. Відновлення країни має бути оплачено коштами тих, хто несе відповідальність за цю агресію – Росією».
Наступні кроки
Уряди країн ЄС вже підтримали цю ініціативу. Після голосування у парламенті Рада ЄС планує ухвалити відповідний регламент за допомогою письмової процедури. Цей регламент набуде чинності наступного дня після публікації в Офіційному журналі ЄС.
Контекст
Єврокомісія оголосила про виділення 35 мільярдів євро Україні у вересні 2023 року як частину плану G7, що передбачає фінансування на суму до 50 мільярдів доларів. Заморожені російські активи, що використовуватимуться для фінансування цієї позики, становлять приблизно 210 мільярдів євро і залишаються блокованими у зв’язку з санкціями, запровадженими через російське вторгнення в Україну у лютому 2022 року. ЄС вирішив використовувати ці активи для підтримки відбудови України та фінансування її військових зусиль.