Зеленський обережно реагує на пропозицію Путіна про прямі мирні переговори з Україною

Фото: Depositphotos

11 травня 2025 року Reuters— Президент України Володимир Зеленський обережно відреагував на пропозицію президента Росії Володимира Путіна щодо швидких прямих переговорів, спрямованих на припинення війни. Зеленський заявив, що Київ готовий до діалогу, але лише після того, як Москва погодиться на припинення вогню.

Путін озвучив свою пропозицію в телевізійному зверненні о 1:30 за московським часом (22:30 GMT суботи), яке збіглося з прайм-таймом у США, де президент Дональд Трамп наполягає на тому, щоб обидві сторони погодилися на щонайменше 30-денне перемир’я, щоб зупинити трирічну війну. Трамп, який прагне увійти в історію як миротворець, назвав це «потенційно великим днем для Росії та України».

Однак Путін зазначив, що будь-яке припинення вогню має бути предметом переговорів, які він запропонував провести в Стамбулі 15 травня. Незабаром після цього старший помічник Кремля Юрій Ушаков заявив, що переговори мають враховувати як проєкт мирної угоди 2022 року, так і поточну ситуацію на фронті, що передбачає згоду Києва на постійний нейтралітет в обмін на гарантії безпеки та визнання контролю Росії над частинами України.

Путін розпочав вторгнення в Україну в лютому 2022 року, розв’язавши конфлікт, який забрав життя сотень тисяч солдатів і спричинив найсерйозніше протистояння між Росією та Заходом з часів Карибської кризи 1962 року. З просуванням російських сил Путін досі не пропонував значних поступок, наполягаючи на «прямих переговорах без попередніх умов».

Зеленський назвав пропозицію Путіна «позитивним сигналом», але наголосив, що «першим кроком до справжнього припинення будь-якої війни є припинення вогню». «Ми очікуємо, що Росія підтвердить повне, тривале та надійне припинення вогню, починаючи із завтра, 12 травня, і Україна готова до зустрічі», — додав він.

Трамп сподівається на припинення «кривавої бійні»

Трамп у своїй публікації на Truth Social написав: «Подумайте про сотні тисяч врятованих життів, коли ця нескінченна ‘кривава бійня’ сподіваємося завершиться». Пропозиція Путіна надійшла через кілька годин після того, як провідні європейські держави в суботу в Києві зажадали від нього погодитися на безумовне 30-денне перемир’я, погрожуючи «масштабними» санкціями.

Путін відкинув ці вимоги, назвавши їх «ультиматумами», а МЗС Росії заявило, що переговори про причини конфлікту мають передувати обговоренню припинення вогню. Президент Франції Еммануель Макрон зазначив, що пропозиція Путіна свідчить про пошук шляхів вперед, але водночас може бути спробою виграти час. «Це перший крок, але цього недостатньо. Безумовне припинення вогню не передує переговорам», — сказав Макрон.

Кремль заявив, що президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган у телефонній розмові висловив повну підтримку пропозиції Путіна та готовність прийняти переговори в Стамбулі. Тим часом Росія здійснила атаку безпілотниками на Київ та інші регіони України, поранивши одну людину та пошкодивши приватні будинки, повідомили українські офіційні особи.

Путін наполягає на своїх умовах

Путін, чиї сили контролюють п’яту частину України та просуваються вперед, залишається непохитним у своїх вимогах, незважаючи на тиск Трампа та попередження європейських держав. У червні 2024 року він заявив, що Україна має офіційно відмовитися від амбіцій вступу до НАТО та вивести війська з чотирьох регіонів, на які претендує Москва. Росія вважає Крим, анексований у 2014 році, своєю невід’ємною територією.

У неділю Путін згадав проєкт угоди 2022 року, за яким Україна мала погодитися на постійний нейтралітет в обмін на гарантії безпеки від п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН. «Не Росія припинила переговори у 2022 році, а Київ», — заявив він.

Західні лідери та Україна вважають вторгнення імперським захопленням земель і неодноразово обіцяли перемогти російські сили. Путін же називає війну поворотним моментом у відносинах із Заходом, який, за його словами, принижував Росію після розпаду СРСР у 1991 році, розширюючи НАТО та зазіхаючи на сферу впливу Москви.

Автори: Марина Боброва, Дмитро Антонов, Лідія Келлі, Анастасія Лірчикова, Фелікс Лайт; Єлизавета Пайпер у Києві та Хусейн Хаятсевер в Анкарі; Редактор: Кевін Ліффі

Джерело: Reuters

НОВИНИ