Президент України Володимир Зеленський Фото: Johanna Geron/ Reuters
Президент України Володимир Зеленський заявив, що енергетична криза в Придністров’ї та на території Республіки Молдова є черговою спробою Росії використати енергоресурси для тиску на уряд Молдови. Про це він повідомив у своєму зверненні в соціальних мережах після телефонної розмови з президенткою Молдови Маєю Санду. Про це повідомляє Офіційне інтернет-представництво
«Поточна ситуація в енергетиці в Молдові, зокрема на лівому березі Дністра, — це явна спроба Росії маніпулювати енергоресурсами проти уряду Молдови. Наша спільна задача — допомогти Молдові подолати ці виклики та запобігти соціальним заворушенням, які може спровокувати Москва», — наголосив Зеленський.
За словами президента, Україна готова сприяти стабільності в регіоні, підтримати молдовський народ у пошуку альтернативних джерел енергії та допомогти зберегти мир. Він також підкреслив, що Київ і Кишинів продовжують курс на інтеграцію до Європейського Союзу.
У пресрелізі, опублікованому адміністрацією президентки Молдови, зазначено, що дискусія лідерів зосереджувалася на гуманітарній кризі в Придністров’ї, де тисячі людей потерпають від відсутності тепла, електроенергії та навіть питної води. Лідери обговорили можливість використання альтернативних джерел енергії, таких як вугілля, для пом’якшення кризи.
Тим часом, ситуація ускладнюється рішенням «Газпрому» припинити постачання газу до Молдови з 1 січня 2025 року через нібито заборгованість. У відповідь на дефіцит енергії, влада Придністров’я вже впровадила регулярні відключення електрики та обмежила роботу підприємств, за винятком харчової промисловості.
ЄС засудив дії Росії, назвавши їх частиною «гібридної війни», спрямованої на дестабілізацію регіону. Експерти припускають, що Москва може поновити постачання газу на запит проросійських політиків у Молдові, створюючи сприятливі умови для проросійських партій напередодні парламентських виборів.
Україна та Молдова залишаються солідарними у протидії енергетичному шантажу з боку Кремля, демонструючи спільну мету — стабільність та європейське майбутнє для своїх народів.