Фото: Depositphotos
Київ, 11 травня 2025 року – Президент України Володимир Зеленський назвав пропозицію президента Росії Володимира Путіна відновити мирні переговори “хорошим знаком”, але наголосив на необхідності негайного 30-денного безумовного припинення вогню як передумови для переговорів. Заява пролунала після телевізійної промови Путіна в суботу, в якій він запропонував відновити прямі переговори в Стамбулі 15 травня, спрямовані на припинення війни між Росією та Україною.
“Всі у світі дуже довго чекали на це, – написав Зеленський у соціальних мережах. – Немає сенсу продовжувати вбивства навіть на один день. Ми очікуємо, що Росія підтвердить припинення вогню – повне, тривале та надійне – починаючи з завтрашнього дня, 12 травня, і Україна готова до зустрічі”. Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента, підтримав цю позицію, заявивши в Telegram, що спочатку має бути припинення вогню, “а потім усе інше”.
Пропозиція Путіна прозвучала в критичний момент, збігаючись із останнім днем триденного перемир’я, оголошеного Москвою на честь 80-ї річниці Дня Перемоги в Європі. Проте російський лідер чинить опір міжнародному тиску, зокрема з боку США, Великої Британії та європейських лідерів, щодо продовження паузи на 30 днів. Речник Кремля Дмитро Пєсков підкреслив “серйозність” намірів Путіна знайти мирне вирішення, заявивши, що переговори мають на меті “усунути першопричини конфлікту” та захистити інтереси Росії. Пєсков також звинуватив Україну у залежності від західних “кураторів”, що Київ та його союзники неодноразово спростовували.
Європейські лідери об’єдналися в Києві
Ці події відбулися після історичного спільного візиту до Києва в суботу європейських лідерів, зокрема канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, президента Франції Еммануеля Макрона, прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска та прем’єр-міністра Великої Британії сера Кіра Стармера. На запрошення Зеленського лідери відвідали Майдан Незалежності, щоб вшанувати пам’ять загиблих від початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Згодом вони провели віртуальну зустріч із майже двома десятками глав європейських держав, підтвердивши свій заклик до припинення вогню.
“Якщо Путін серйозно ставиться до миру, він має шанс довести це зараз, продовживши паузу до повного, безумовного 30-денного припинення вогню, – заявив Стармер на спільній пресконференції. – Жодних “якщо” чи “але”, жодних умов і затримок”. У разі відмови російського лідера, Стармер попередив, що разом із президентом США Дональдом Трампом та іншими партнерами вони посилять санкції та збільшать військову допомогу Україні.
Міжнародна реакція
Президент США Дональд Трамп привітав пропозицію Путіна в дописі на платформі TruthSocial, назвавши це “потенційно великим днем для Росії та України”. Він висловив сподівання, що це може покласти край “нескінченній бійні” та врятувати сотні тисяч життів. Водночас президент Франції Макрон назвав пропозицію Путіна “першим кроком, але недостатнім”, припустивши, що російський лідер “шукає вихід, але все ще хоче виграти час”.
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган підтвердив готовність Стамбула знову прийняти мирні переговори, про що повідомила його адміністрація після телефонної розмови з Путіним у неділю.
Контекст переговорів
Пропозиція Путіна спирається на попередні переговори, відомі як “Стамбульський комюніке”, які почалися в Білорусі, а потім перемістилися до Стамбула. У травні 2022 року переговори зірвалися після підготовки проєкту угоди. Згідно з проєктом, Україна мала погодитися на постійний нейтралітет в обмін на міжнародні гарантії безпеки від п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН: Великої Британії, Китаю, Франції, Росії та США. Також були попередні домовленості щодо ненукlearного статусу України, відмови від вступу до НАТО та скасування законів, які Москва вважала дискримінаційними щодо російськомовного населення. Росія заявляла, що не перешкоджатиме вступу України до ЄС.
Нинішня ситуація залишається напруженою, оскільки Росія наполягає на припиненні західної військової допомоги Україні під час будь-якого потенційного перемир’я, що було відкинуто лідерами в Києві. Водночас європейські лідери та Трамп попередили, що у разі відмови Путіна від припинення вогню санкції проти Росії посиляться, а постачання зброї Україні зросте.
Цей візит до Києва став першим для Фрідріха Мерца як канцлера Німеччини після його обрання цього тижня. Раніше Мерц висловлював готовність схвалити постачання Україні крилатих ракет Taurus, що вважалося надто провокативним кроком за його попередника Олафа Шольца через їхній радіус дії понад 300 миль та можливість ураження цілей у Росії.
У той час як дипломатичні зусилля тривають, бої на фронті не припиняються, попри нещодавно оголошене Путіним триденне перемир’я. Зеленський відкинув цю пропозицію, і спорадичні сутички продовжуються вздовж лінії фронту. Світова спільнота з надією чекає на подальші кроки, які можуть наблизити мир до України.
Джерело: The Times