Пошук
Close this search box.

Енергосистема України: втрати потужності та загроза зимової кризи

енергетична інфаструктура

Енергосистема України зазнала значних втрат потужності, скоротивши її на половину внаслідок постійних атак Росії. Про це пише видання Politico, посилаючись на офіційних осіб і експертів, які аналізують підготовку Києва до зимових умов. Внаслідок цих атак українські міста щодня стикаються з відключеннями електроенергії тривалістю від 8 до 20 годин.

Експерти прогнозують, що вжиті Києвом енергозберігаючі заходи призведуть до тривалих знеструмлень для побутових споживачів і промисловості, які можуть тривати більшу частину доби. В умовах цієї кризи Україна значно залежить від атомної енергетики, яка також залишається вразливою для атак.

Олександр Харченко, директор Центру енергетичних досліджень, підкреслює, що в холодну погоду ризик атак на атомні об’єкти зросте, що призведе до відключень електроенергії на 20 годин. Найбільший ризик, за його словами, спостерігатиметься, коли температура протягом тривалого часу опускатиметься нижче 10 градусів.

Відсутність тепла та електроенергії в будинках може призвести до зростання числа біженців. «Ситуація дуже критична, і я сподіваюся на швидку підтримку міжнародних партнерів», – зауважила Вікторія Гриб, голова підкомітету з питань енергетичної безпеки українського парламенту. Її занепокоєння поділяють міжнародні спостерігачі. Високопосадовець адміністрації США, анонімно коментуючи ситуацію, зазначив: «Ми очікуємо дуже важку зиму. Люди помруть у своїх будинках через руйнування енергетичної інфраструктури Росією».

Лише в серпні Москва завдала близько 200 ракетних і безпілотних ударів по енергетичних об’єктах, що призвело до зниження енергетичної потужності більш ніж на 9 гігават (ГВт), що еквівалентно восьми електростанціям і понад 800 установкам теплопостачання. Геннадій Рябцев, головний науковий співробітник Інституту стратегічних досліджень України, прогнозує, що «найреалістичніший сценарій» передбачає обмеження електропостачання для житлових будинків і промисловості на 8-14 годин взимку.

Олександр Харченко також зазначив, що залежність України від атомних електростанцій становить велику небезпеку. Вже зараз атомні реактори забезпечують 60% електроенергії в Україні, і будь-яка атака на ці об’єкти може призвести до загальнонаціонального знеструмлення.

Крім того, Україна стикається з дефіцитом запасів пального. Як зазначає експерт з енергетики Аура Сабадус, Україна не має достатньо ресурсів газу на цю зиму, а відсутність трейдерів або західних компаній на українському ринку лише ускладнює ситуацію. Виникнення енергетичної кризи може призвести до неприємних наслідків для життя українців і, відповідно, до збільшення кількості біженців, що, у свою чергу, вплине на гуманітарну ситуацію в Європі.

Українська влада та міжнародні партнери намагаються запобігти такому сценарію. Харченко повідомив, що енергетики почали зміцнювати інфраструктуру, використовуючи мішки з піском, металеві кліті, наповнені камінням, та товсті бетонні конструкції. Однак, на думку експертів, ці заходи захисту можуть бути ефективними лише проти атак безпілотників і окремих ракет. Вони не забезпечать надійного захисту від потужних ракет, таких як Х-101, які регулярно використовує Росія для атак на Україну.

НОВИНИ