Українські біженці / Фото: Getty Images
Україна за два з половиною роки війни втратила 10 мільйонів людей, що становить чверть її населення, згідно зі звітом ООН, опублікованим у вівторок. Як повідомляє Reuters, на момент початку російської агресії 24 лютого 2022 року населення країни налічувало 40 мільйонів, проте через 30 місяців воно скоротилося до 30 мільйонів.
Основні причини демографічного спаду – масовий виїзд біженців, зниження народжуваності та значні втрати на фронті. Представник Фонду народонаселення ООН у Східній Європі Флоренс Бауер підкреслює, що рівень народжуваності в Україні нині один із найнижчих у світі — на межі однієї дитини на жінку.
Зараз за кордоном, переважно в країнах Європи, проживають 6,7 мільйона українських біженців, що стало найбільшим фактором скорочення населення. Втрати на війні також істотно вплинули на демографічну ситуацію, хоча точні дані щодо кількості загиблих важко отримати. За попередніми оцінками, кількість жертв війни сягає десятків тисяч.
Ще за часів Радянського Союзу населення України перевищувало 50 мільйонів осіб, але, як і в інших пострадянських країнах Східної Європи та Центральної Азії, воно поступово зменшувалося протягом останніх десятиліть.
За словами Бауера, повний вплив війни на демографічну ситуацію в Україні стане відомим лише після завершення конфлікту та проведення всеосяжного перепису населення. Тим часом у багатьох регіонах країни вже спостерігаються наслідки — села практично знелюднені, а в них залишилися переважно літні люди.
Подібна ситуація спостерігається й у Росії, населення якої до війни складало понад 140 мільйонів. Хоча демографічні проблеми в країні існували й раніше, війна значно погіршила ситуацію: у перші шість місяців цього року рівень народжуваності в Росії став найнижчим з 1999 року, що навіть у Кремлі охарактеризували як «катастрофічний».