Половина українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку — дослідження КМІС

Українське суспільство демонструє змішані настрої щодо майбутнього країни. Відповідно до опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 2-6 лютого 2025 року, майже половина респондентів (46%) вважають, що події в Україні розвиваються у неправильному напрямку.

Водночас 38% опитаних вірять, що країна рухається у правильному напрямку, попри складні обставини.

Як змінилися настрої українців із початку війни

Для порівняння, у лютому 2022 року, на початку повномасштабного вторгнення Росії, суспільний оптимізм був значно вищим: 68% громадян вважали напрямок розвитку країни правильним, а лише 16% – неправильним.

Однак із часом ці показники поступово змінювалися. У КМІС зазначають, що рівень позитивного сприйняття курсу країни поступово знижувався, тоді як песимістичні оцінки зростали. Квітень 2024 року став винятком, адже тоді відбулося незначне покращення настроїв після затвердження США нового пакету допомоги Україні, що затримувався через політичні дебати у Вашингтоні.

Як проводилося дослідження

Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю (CATI) з використанням випадкової вибірки мобільних номерів. Всього було опитано 1000 респондентів віком від 18 років, які проживають на підконтрольній уряду України території.

Статистична похибка:

  • до 4,1% – для показників, близьких до 50%
  • до 3,5% – для показників, близьких до 25%
  • до 2,5% – для показників, близьких до 10%
  • до 1,8% – для показників, близьких до 5%

Однак у КМІС зазначають, що в умовах війни можливе певне систематичне відхилення, хоча результати залишаються репрезентативними та дають точну картину суспільних настроїв.

Дослідження показує, що українці не втрачають віру в майбутнє, але водночас дедалі більше громадян висловлюють занепокоєння щодо напрямку розвитку країни. Політичні та економічні рішення 2025 року можуть суттєво вплинути на суспільні настрої.

НОВИНИ