Олександр Воронель.Фото: рос.ЗМІ.
У Тель-Авіві на 93-му році життя відійшов у вічність Олександр Воронель — відомий радянський фізик, дисидент, письменник і видавець. Його ім’я пов’язане не лише з вагомими науковими досягненнями, а й із боротьбою за права радянських євреїв та розвитком сіоністського руху. Про це повідомляє портал Time Ukraine Israel, із посиланням на 9 канал Ізраїлю.
Олександр Воронель, доктор фізико-математичних наук і професор Тель-Авівського університету, зробив значний внесок у фізику. Його дисертація, присвячена термодинамічним властивостям у критичних точках рідина-пара, стала науковим проривом. Свого часу він працював завідувачем лабораторії та старшим науковим співробітником в Інституті ядерних досліджень у Дубні, а також викладав у Московському фізико-технічному інституті.
Боротьба за свободу
У 1970-х роках, коли радянські євреї розпочали боротьбу за право виїзду до Ізраїлю, Воронель став одним із провідних активістів сіоністського руху. Подавши документи на еміграцію, він у 1972 році отримав відмову, після чого його звільнили з роботи, а сам учений зазнав переслідувань.
У відповідь на це він заснував підпільний журнал “Євреї в СРСР”, який став важливим інформаційним ресурсом для сіоністського руху. Щоб уникнути звинувачень у “дармоїдстві”, Воронель працював секретарем у видатного фізика Михайла Леонтовича.
Попри тиск і погрози з боку КДБ, у 1974 році подружжя Воронелів домоглося дозволу на виїзд і в 1975 році прибуло до Ізраїлю.
Літературна спадщина
В Ізраїлі Олександр Воронель працював викладачем у Тель-Авівському університеті. На початку 1990-х, коли розпочалася масова алія з СРСР, він разом із дружиною Ніною, драматургом і письменницею, заснував літературний альманах “22”. Видання стало ключовим майданчиком для літературного самовираження радянських євреїв-репатріантів.
Подружжя Воронелів стали символом незламності радянської єврейської сім’ї, яка через боротьбу за свободу та репатріацію здобула можливість творити і жити вільно. Їхня історія — приклад відваги та самовідданості.