Фото: president.gov.ua
Відсутність на урочистих заходах
Президент України Володимир Зеленський не відвідав урочисті заходи, присвячені відкриттю ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні. Президент США Джо Байден разом із першою леді Джилл Байден влаштували прийом, на який глави держав прибули зі своїми подружжями, позуючи перед камерами під музику живого оркестру.
Зеленський та його дружина були заявлені у програмі, проте їхня присутність на червоній доріжці, а також у залі була відсутня. Офіційна делегація України складалася з керівника офісу президента Андрія Єрмака, міністрів Рустема Умерова і Дмитра Кулеби, а також віце-прем’єрки Ольги Стефанішиної. Пресслужба президента не відповіла на запит ТСН щодо причин відсутності Зеленського, зазначивши лише, що він «готувався до наступного заходу».
Візит до пам’ятника Голодомору
Вранці у вівторок Зеленський разом із дружиною поклав квіти до пам’ятника Голодомору у Вашингтоні. Його запитали, як обстріл лікарні «Охматдит» змінює вимоги України до партнерів. Зеленський відповів: «Я вважаю, що після такого обстрілу і президент Байден, і інші лідери можуть бути більш рішучими».
Виступ у Інституті Рональда Рейгана
Під час виступу в Інституті Рональда Рейгана у Вашингтоні на саміті НАТО, Зеленський зробив низку важливих заяв. Він наголосив, що «особиста історія диктатора РФ Путіна повинна закінчитися, щоб історія світу стала тривалою». Зеленський підкреслив, що український народ робить усе можливе, використовуючи наявні ресурси.
«Ми вже не раз доводили: чим більше у нас є, тим важче Путіну вести війну», — заявив Зеленський. Він зазначив, що Путін досі вважає, що війна та приниження Америки можуть принести результати. «Протягом всього свого правління він намагався принизити Америку і зламати життя вільних народів».
Зеленський також заявив, що разом із Америкою світ здатен робити правильні речі. «Коли ми всі будемо діяти достатньо сильно та рішуче, це повинно бути нашою стратегією. З усією американською міццю, яку не зможуть подолати ніякі ‘Путіни’. Бо Америка, як відомо, занадто велика для дрібних справ», — додав він.
Потреба у винищувачах F-16
Президент України заявив, що для досягнення паритету в повітрі з Росією Україні потрібно щонайменше 128 західних винищувачів моделі F-16. Він зазначив, що російські війська щодня використовують проти ЗСУ і цивільних об’єктів щонайменше 300 літаків.
«У нас було рішення про 10-20. Навіть якщо буде 50 – це ніщо. Ми захищаємось, нам потрібні 128. Це флот», — наголосив Зеленський. Він додав, що поки Україна не отримає необхідну кількість F-16, їй буде дуже складно зрівнятись в небі з ворогом.
Президент також зазначив, що можна значно обмежити дії Росії на півдні України і витіснити звідти російських окупантів, якщо американське керівництво допоможе Україні з необхідними можливостями для глибоких ударів по російських військових і логістичних об’єктах у Криму.
«І ми говоримо про це з усіма нашими партнерами. І всі ці кроки посилять нас, як сьогоднішнє надзвичайне рішення США і партнерів надати Україні додаткові п’ять зенітно-ракетних комплексів Patriot і десятки інших, а також визначити пріоритетом надання Україні ракет-перехоплювачів», — сказав Зеленський.
Відношення Путіна до Байдена і Трампа
Президент України, відповідаючи на запитання американського журналіста про ставлення Путіна до Джо Байдена і Дональда Трампа, зазначив, що російський диктатор буде ненавидіти будь-якого президента США, незалежно від того, хто займе Овальний кабінет після виборів 2024 року. «Путін не любить Америку. І ненавидить Україну. Тому що він ненавидить демократію. Байден і Трамп дуже різні, але вони виступають за демократію. Тому мені здається, що Путін ненавидить їх обох», — підкреслив Зеленський.
Участь іноземних міністрів на саміті
На саміт були запрошені міністри закордонних справ 35 країн-партнерів, що не входять в НАТО, включаючи Ізраїль, Єгипет, Йорданію, Катар та Об’єднані Арабські Емірати.
Це вже третій саміт поспіль, на якому присутні не тільки глави держав всіх 32 країн-членів НАТО, але й лідери індо-тихоокеанських країн-партнерів: Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії. За даними видання The New York Times, Україна не отримає запрошення в Альянс на саміті у Вашингтоні через позицію США та Німеччини. Відзначається, що НАТО не хоче приймати нового члена, який може втягнути Альянс у найбільшу сухопутну війну в Європі з 1945 року через пакт про колективну безпеку.
Джерело: nikk