Байден дозволив Україні використовувати американську зброю для ударів по території Росії

Джо Байден і Володимир Зеленський на саміті НАТО Фото: Ludovic MARIN / AFP

Джо Байден і Володимир Зеленський на саміті НАТО Фото: Ludovic MARIN / AFP

Адміністрація президента США Джо Байдена дала “зелене світло” Україні на використання американської зброї для ударів углиб території Росії. Це значне зрушення в політиці Вашингтона щодо війни між Україною та Росією, повідомили три джерела, знайомі із ситуацією, повідомляє Reuters.

Україна планує здійснити свої перші далекобійні удари найближчими днями, заявили джерела, однак деталі залишаються під секретом через міркування безпеки. Білий дім поки що утримується від коментарів.

Відповідь на запити Зеленського та посилення РФ

Цей крок Сполучених Штатів стався через два місяці до того, як обраний президент Дональд Трамп вступить на посаду 20 січня. Протягом останніх місяців президент України Володимир Зеленський неодноразово звертався до Вашингтона із проханням дозволити використання американської зброї для ураження російських військових об’єктів далеко за межами кордону.

Рішення ухвалене на тлі стурбованості через розгортання Росією північнокорейських сухопутних військ для підтримки власних сил, що викликало занепокоєння у Вашингтоні та Києві.

Очікується, що перші удари будуть нанесені за допомогою ракет ATACMS із дальністю до 306 км.

Реакція у США та загрози ескалації

Попри зміну політики, деякі американські чиновники скептично ставляться до того, що це рішення кардинально змінить хід війни. Водночас вони визнають, що це може посилити позиції Києва напередодні можливих переговорів про припинення вогню.

Наразі не зрозуміло, чи скасує Трамп це рішення, коли займе посаду. Він неодноразово критикував масштаби фінансової та військової допомоги Україні й обіцяв швидко завершити війну, хоча досі не пояснив, як саме.

Деякі конгресмени-республіканці закликали Байдена дозволити Україні ширше використовувати американську зброю.

Москва вже попередила, що вважатиме дозвіл на далекобійні удари серйозною ескалацією конфлікту.

Це рішення США знаменує новий етап у війні, з потенційними наслідками як для поля бою, так і для глобальної дипломатії.

НОВИНИ