За наклеп на російську армію можуть карати тюремним ув’язненням Фото: Коммерсантъ
У середу незалежне російське видання «Медіазона» повідомило, що в Росії вже відкрито понад 10 000 судових справ за «дискредитацію» збройних сил після березня 2022 року. Це підтверджує масштабне придушення критичних голосів щодо війни в Україні, про що свідчать дані судів.
Від початку вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року, репресії проти осіб, які поширюють «неправдиву інформацію» про військових або «дискредитують» збройні сили, значно посилились. Наприкінці 2022 року російська поліція вже відкрила 5614 справ за такими обвинуваченнями. До кінця 2023 року їхня кількість зросла до 8590. Перевищення порогу в 10 000 судових проваджень сталося у перший тиждень серпня, повідомляє «Медіазона».
Ці справи відкриті за ймовірне порушення статті адміністративного кодексу Росії, яка забороняє «дискредитацію» збройних сил. Особи, яких визнано винними, ризикують отримати штраф від 300 до 500 євро. Однак, у разі повторних порушень протягом року, покарання може включати до семи років ув’язнення.
Правозахисна організація «ОВД-Інфо» повідомила, що кримінальні провадження за рецидиви вже відкриті проти 194 осіб. Один із найвідоміших випадків – це справа 71-річного російського дисидента Олега Орлова, співзасновника правозахисної організації «Меморіал» і лауреата Нобелівської премії миру 2022 року. Орлова засудили до двох з половиною років ув’язнення у лютому після його відкритого засудження російського вторгнення в Україну. Проте 1 серпня його звільнили в результаті обміну полоненими між західними країнами та Москвою.
З початку війни в Україні тисячі осіб в Росії зазнали погроз, санкцій або засуджень за свою опозицію Кремлю. За даними «Меморіалу», в Росії налічується 762 політв’язні, що свідчить про систематичні репресії проти критиків режиму.