Слідчі Київського науково-дослідного інституту судових експертиз досліджують уламки ракет КН-23, якими Росія атакувала Україну. Фото: CNN.
Україна опинилася під новою хвилею ракетних атак, в яких Росія використовує північнокорейську зброю. За словами представників українських військових, значна частина цих ракет функціонує завдяки західним компонентам, які, попри санкції, потрапляють до Північної Кореї. Про це повідомляє портал Time Ukraine Israel, із посиланням на CNN.
За даними Міністерства оборони України, Росія цього року випустила близько 60 північнокорейських ракет типу KN-23 по українських територіях, що становить приблизно третину від усіх 194 балістичних ракет, які були застосовані у 2024 році. Пік цих атак припав на серпень-вересень, коли вперше стало відомо про використання Північною Кореєю ракет КН-23.
Українські слідчі знайшли докази того, що ключові компоненти, які використовуються в північнокорейських ракетах, вироблені принаймні дев’ятьма західними виробниками.Фото: CNN.
Північнокорейська зброя на західних компонентах
Юрій Ігнат, представник Повітряних сил України, зазначив, що Росія посилила використання балістичних ракет і безпілотників з весни, що призвело до скорочення використання крилатих ракет. Це пов’язано зі збільшенням військової підтримки Росії з боку Північної Кореї, включно з наданням 11 000 військовослужбовців, розміщених на території Росії поблизу українського кордону.
На основі аналізу уламків ракет, який провели українські експерти, було виявлено, що ключові компоненти наведення й електроніка, використані в цих ракетах, є західного виробництва. За даними звіту Української незалежної антикорупційної комісії (НАКО), 9 компаній зі США, Нідерландів та Великобританії виготовили елементи, знайдені в північнокорейських ракетах. Деякі з цих компонентів були створені зовсім недавно, у 2023 році, що вказує на швидке їх постачання до Північної Кореї.
На одному з українських складів, де зберігаються уламки збитої зброї, зокрема ракети та безпілотники, дослідники знаходять численні західні компоненти. Серед них сотні мікрочіпів, розсортовані по папках, що відповідають типам зброї: «Шахед», «Іскандер» і «КН-23». За словами українських військових експертів, все, що «керує ракетою», — це іноземні компоненти, тоді як північнокорейські деталі є лише корозійно нестійким металом.
Санкційний контроль: проблема з Китаєм та міжнародними посередниками
Як зазначають аналітики, ключовий канал для постачання санкційних західних компонентів до Північної Кореї — це Китай. Деміен Сплітерс, заступник директора Conflict Armament Research (CAR), повідомив, що деякі компоненти були відстежені до китайських компаній, які, ймовірно, купували їх у західних виробників і постачали до Північної Кореї. Це вказує на складну мережу постачання, яка включає багаторівневу систему посередників.
Хоча CAR не називає конкретних виробників, щоб уникнути необґрунтованих звинувачень, організація закликає уряди до більшого контролю над дистриб’юторами, які мають у своєму асортименті продукцію, що потрапляє до Росії чи Північної Кореї. За даними CAR, понад 250 компаній беруть участь у ланцюзі постачання цих компонентів, при цьому лише п’ять великих дистриб’юторів у США та Канаді відповідають за більшу частину продажів електроніки, що використовується в північнокорейській зброї.
Водночас Сполучені Штати посилили контроль над експортом після кількох розслідувань, що виявили недостатню перевірку покупців з боку західних компаній. Однак, як зазначають українські представники, проблема залишатиметься актуальною, поки посередники та дистриб’ютори не зобов’язані забезпечувати відповідність режиму санкцій.
Заклики до посилення міжнародного контролю
Представник Міністерства оборони України підкреслив, що велика частка західних компонентів також постачається безпосередньо до Ірану і Росії. Серед останніх знахідок українських розвідників — російський безпілотник «Охотник», який виявився зібраним із західної електроніки. На думку експертів, міжнародна спільнота повинна посилити контроль за санкційними товарами, адже їх наявність у російській зброї демонструє ефективність лише часткових санкцій.
Як зауважив сенатор США Річард Блюменталь, західні компанії повинні посилити перевірки кінцевих споживачів і дотримання норм комплаєнсу. В Україні також сподіваються, що нова адміністрація США буде більш послідовною у боротьбі з незаконним експортом.
Україна продовжує наполягати на відповідальності міжнародних компаній за недотримання санкцій та висловлює занепокоєння тим, що їх продукція використовується у зброї, що нищить життя українців.