Пошук
Close this search box.

“Економіка смерті”: Як війна в Україні трансформує російське суспільство та економіку

Російські солдати в Україні

Російські солдати в Україні: прес-служба Міноборони РФ / AP

Майже три роки після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, війна перетворилася на жорстокий бізнес для багатьох російських родин. Державні виплати за загиблих солдатів стають не лише способом підтримки сімей, але й своєрідним стимулом, що змушує людей робити холодні розрахунки.

Російський економіст Владислав Іноземцев, якого цитує Fortune , підрахував, що сім’я 35-річного чоловіка, який був призваний на рік і загинув під час місії, отримає близько 14,5 мільйонів рублів ($150 000) у вигляді зарплати та допомоги в разі смерті. оцінки, опубліковані в The Wall Street Journal. І це без урахування страхових виплат і премій.

«З економічної точки зору, життя, яке закінчується на фронті через рік, стає вигіднішим, ніж перспектива тривалого життя», — підкреслив Іноземцев.

Зростання депозитів і парадоксальний добробут

Ця тенденція особливо відчутна в регіонах із високим рівнем бідності, таких як Тува та Бурятія. Банківські депозити в цих провінціях зросли на 151% і 81% відповідно від січня 2022 року, що збіглося з ескалацією війни. За даними WSJ, загальні виплати за загиблих солдатів досягли $30 мільярдів, що вплинуло на загальну статистику бідності: її рівень нині найнижчий із 1995 року.

Проте ця ілюзія добробуту маскує глибокі економічні проблеми. Інфляція в Росії у вересні перевищила 10%, ціни на продукти харчування, зокрема картоплю, зросли на 73% з початку року. Центральний банк був змушений підвищити базову ставку до 21%, намагаючись стримати фінансову нестабільність.

Кадровий дефіцит і тінь Північної Кореї

За оцінками Заходу, під час війни в Україні загинуло понад 600 тисяч російських солдатів. Щоб замінити втрати, Москва щомісяця потребує щонайменше 30 тисяч новобранців. Виснаження людських ресурсів настільки критичне, що Кремль звернувся навіть до Північної Кореї з проханням про допомогу у вигляді військових підкріплень.

Крім того, конкуренція за робочу силу між армією та приватним сектором лише ускладнює ситуацію. Заводи, що виробляють зброю, змушені підвищувати зарплати, аби втримати працівників.

Чи витримає економіка?

Попри масштабні військові витрати, економіка Росії демонструє ознаки глибокої нестабільності. Виснаженість ресурсів, міжнародні санкції та внутрішні економічні дисбаланси змушують експертів прогнозувати, що війна в Україні може затягнутися за межі 2025 року.

Водночас, у суспільстві все голосніше лунають питання про ціну, яку Росія платить за продовження війни. Чи здатна «економіка смерті» стати основою для майбутнього, або ж вона залишить країну на межі економічного краху?

НОВИНИ