Фото: Генштаб ЗСУ / Facebook
Раптове оголошення Росією так званого «Великоднього перемир’я» вчергове продемонструвало необхідність того, щоб будь-яка угода про припинення вогню була публічною, офіційно узгодженою між усіма сторонами та супроводжувалася надійними механізмами моніторингу. Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW), опублікованому 21 квітня.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що попри заяви Кремля, російські війська продовжували атакувати українські позиції на всіх основних напрямках фронту, включаючи Сіверський, Торецький, Запорізький і найінтенсивніше — Покровський напрямок.
«Росія атакувала дронами й артилерією під час оголошеного “перемир’я”», — зазначив Зеленський у вечірньому зверненні 20 квітня.
У відповідь Міністерство оборони РФ заявило, що нібито дотримувалося умов перемир’я, а в обстрілах звинуватило українську сторону. Проте аналітики ISW публікують карту на основі даних NASA FIRMS, що демонструє активні теплові аномалії уздовж фронту, які свідчать про бойову активність саме з боку РФ.
«Кремль і надалі може використовувати нечіткість формулювань майбутніх домовленостей, щоб звинуватити Україну в порушеннях та замаскувати відмову Росії від будь-яких мирних ініціатив», — підкреслюють у звіті ISW.
Аналітики також додають, що будь-яке ефективне припинення вогню в майбутньому повинно передбачати:
- чітко прописані часові рамки
- публічні умови
- міжнародний моніторинг
- узгодження на рівні міжнародних інституцій