Ізраїль завдав удару по Сирії для захисту друзів: реакція світу та напруженість у регіоні

Фото: Depositphotos

Ізраїль здійснив військовий удар по території Сирії, спрямований проти “екстремістської групи”, яка, за заявою ізраїльської сторони, атакувала представників друзької громади. Цей крок став першим офіційно підтвердженим ударом Ізраїлю на підтримку сирійських друзів після повалення режиму Башара Асада у грудні 2024 року. Удар відбувся на тлі загострення сектантського насильства в районі Дамаска, що викликало занепокоєння як у регіоні, так і на міжнародній арені.

Перебіг подій

За даними Reuters, ізраїльський удар був здійснений у місті Сахная, розташованому на околицях Дамаска, де проживає значна кількість друзів. Ізраїльська сторона назвала операцію “попереджувальною” і заявила, що вона була спрямована на захист друзької меншини, яка зіткнулася з нападами після спалаху сектантського насильства. Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу та міністр оборони Ісраель Кац наголосили, що Ізраїль очікує від нового сирійського уряду, очолюваного тимчасовим президентом Ахмедом аль-Шараа, дій для запобігання шкоди друзам. “Ми передали чітке повідомлення сирійському режиму: Ізраїль не дозволить завдавати шкоди друзькій громаді”, – йдеться у їхній заяві.

Сирійська сторона, зі свого боку, різко засудила дії Ізраїлю. Міністерство закордонних справ Сирії заявило про “категоричне відхилення будь-яких форм іноземного втручання” у внутрішні справи країни, хоча прямо Ізраїль не згадувався. Сирійське МВС повідомило, що ізраїльські безпілотники атакували урядові сили безпеки в Сахнаї, внаслідок чого загинув один військовий. За даними Сирійської обсерваторії з прав людини, у Сахнаї загинули щонайменше 22 особи, серед яких шестеро друзьких бійців і 16 представників урядових сил або їхніх союзників.

Причина конфлікту

Сектантське насильство спалахнуло у вівторок, 29 квітня, у передмісті Дамаска Джарамана, переважно населеному друзами. Конфлікт спровокував аудіозапис, у якому, за підозрами сунітських бойовиків, представник друзької громади образив пророка Мухаммеда. Це призвело до сутичок між друзами та сунітськими озброєними групами, унаслідок яких загинуло понад десяток людей. У середу насильство перекинулося на Сахнаю, де, за словами місцевих жителів, тривали запеклі вуличні бої. Один із жителів Сахнаї, Еліас Ханна, розповів Reuters: “Ми в паніці та страху через невибіркове обстрілювання, що змушує нас залишатися в укриттях”.

Реакція Сирії та міжнародної спільноти

Новий ісламістський уряд Сирії, очолюваний Ахмедом аль-Шараа, який раніше був пов’язаний з “Аль-Каїдою”, але в 2016 році розірвав ці зв’язки, неодноразово заявляв про намір забезпечити інклюзивне правління. Проте нещодавні випадки насильства, зокрема вбивство сотень алавітів у березні, посилили побоювання меншин щодо їхньої безпеки. Великий муфній Сирії, шейх Осама аль-Ріфаї, у своїй заяві наголосив, що проливати кров будь-якого сирійця заборонено, закликавши до припинення насильства.

Сирійське МВС повідомило про розгортання сотень сил безпеки в Сахнаї після домовленостей із місцевими друзькими лідерами. Станом на вечір середи ситуація в місті стабілізувалася, хоча окремі перестрілки все ще фіксувалися. У Джарамані було досягнуто перемир’я, але розслідування щодо походження аудіозапису триває.

Спеціальний посланник ООН у Сирії Гейр Педерсен висловив глибоку стурбованість насильством у передмістях Дамаска та Хомсі, закликавши до негайних заходів для захисту цивільних і запобігання розпалюванню міжконфесійної ворожнечі.

Роль Ізраїлю та регіональний контекст

Останні дії Ізраїлю в Сирії відображають його недовіру до нового сирійського уряду, який Ізраїль вважає пов’язаним із джихадистськими групами, зокрема Хайят Тахрір аш-Шам (HTS), що має статус терористичної організації в ООН, США, ЄС і Великій Британії. Після повалення Асада Ізраїль посилив військову присутність у регіоні, захопивши території на південному заході Сирії, зокрема демілітаризовану буферну зону на Голанських висотах, і здійснив сотні ударів по сирійських військових об’єктах.

Ізраїль також має тісні зв’язки з друзькою громадою, яка проживає як у Сирії, так і в Ізраїлі, зокрема в окупованих Голанських висотах, захоплених у 1967 році. Духовний лідер друзів в Ізраїлі, шейх Мувафак Таріф, заявив, що уважно стежить за подіями в Сирії та обговорив ситуацію з ізраїльським міністром оборони. Крім того, Ізраїль евакуював трьох поранених сирійських друзів для надання медичної допомоги в ізраїльських лікарнях.

Виклики для Сирії

Нинішня криза підкреслює труднощі, з якими стикається новий уряд Сирії у забезпеченні безпеки меншин. Друзькі бійці відмовляються підкорятися закликам Дамаска роззброїтися, посилаючись на неспроможність уряду захистити їх від ворожих угруповань. Водночас Ізраїль використовує ситуацію для зміцнення свого впливу в регіоні, що викликає критику з боку Туреччини, ключового союзника Сирії. Анкара звинуватила Ізраїль у розпалюванні розколу та маніпуляціях із меншинами.

Події в Сахнаї та Джарамані стали черговим нагадуванням про крихкість ситуації в Сирії після громадянської війни. У той час як новий уряд намагається консолідувати владу, сектантські конфлікти та зовнішнє втручання продовжують загрожувати стабільності в країні.

НОВИНИ