Російський медик розповів про жахи війни в Україні: свідчення перебіжчика

Російські солдати в Україні

Російські солдати в Україні: прес-служба Міноборони РФ / AP

39-річний росіянин Олексій Жиляєв, критик вторгнення РФ в Україну, погодився служити медиком у російській армії, сподіваючись рятувати життя. Менш ніж за рік, розчарований і травмований побаченим, він утік до Франції, де зараз очікує надання політичного притулку, пише незалежне російське видання The Moscow Times.

Рішення стати медиком

Жиляєв, який мав медичну освіту, підписав контракт із армією РФ у листопаді 2023 року після побаченого у Санкт-Петербурзі транспортування поранених солдатів. Його відправили до окупованих територій Луганської області, де він став свідком руйнувань та гуманітарної катастрофи.

«Все було зруйновано. Ті, хто залишився, виживали завдяки роботі на ринках чи в гаражах. Ніякої промисловості чи нормальних робочих місць», — розповів він.

Робота медика на передовій

Жиляєв щоденно евакуював поранених і загиблих з-під обстрілів. Незважаючи на врятовані життя, він був шокований масштабами страждань. «Травматичні ампутації — це щоденна реальність», — каже він.

Особливе обурення викликали тактики російської армії, що базувалися на використанні погано екіпірованих солдатів як «гарматного м’яса». «З штурмової групи з 15 солдатів, лише троє могли повернутися живими», — зазначив Жиляєв.

Зловживання та свавілля

Служба на фронті супроводжувалась свавільними покараннями. Солдатів відправляли до «ями» — імпровізованого місця ув’язнення, де вони зазнавали фізичних і психологічних знущань. «В одному випадку лейтенанта залишили без ніг через обмороження. Солдат, який не виконував накази, підписував документ і потрапляв до штурмових загонів із мінімальними шансами вижити», — розповів він.

Також Жиляєв став свідком безкарного насильства над цивільними, зокрема вбивства українки.

Втеча до Франції

Поранення, отримане в лютому 2024 року, зміцнило рішучість Жиляєва втекти. У серпні 2024 року він скористався відпусткою для втечі через Білорусь до Франції, де за підтримки організації «Идите лесом» подав запит на політичний притулок.

Посттравматичний стрес і надія на зміни

Жиляєв бореться з посттравматичним стресом, але пишається тим, що рятував життя. Він сподівається, що його свідчення допоможуть змінити ставлення росіян до війни.

«Я не боюся говорити, що ця війна — жахлива. Увесь страх я залишив на полі бою», — підсумував він.

НОВИНИ