Росія готує мотоциклетні війська для наступу в Україні — ISW

Російські солдати на фронті в Україні, Фото: Alexey Maishev / Sputnik

Російська армія готується до масштабного використання мотоциклів у наступальних операціях проти України влітку та восени 2025 року. Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).

За даними аналітиків, мототактика має стати відповіддю на масове застосування Україною дронів-камікадзе та FPV-дронів, які ефективно вражають важку техніку. Мотоцикли дають змогу швидше маневрувати на полі бою та зменшують час перебування в зоні ураження БПЛА. Проте, експерти наголошують, що шум мотоциклів ускладнює виявлення наближення безпілотників, що створює нові ризики для російських військових.

Інститут вказує на відео, яке 26 квітня опублікувало Міноборони РФ: військові 299-го десантного полку 98-ї дивізії відпрацьовують тактику атак невеликими мобільними групами по двоє-троє осіб. На думку ISW, це свідчить про перехід російських військ до системної підготовки мотоциклетних підрозділів та можливу масову закупівлю мотоциклів для війни.

Українська сторона також фіксує активне навчання росіян. Як повідомив речник Харківського угруповання військ Павло Шамшин, розвідка помітила підготовку російських солдатів до боїв на мотоциклах. Він зазначив, що мототехніка забезпечує підвищену швидкість пересування і маневреність, що є критичним на фронті з великою кількістю ударних дронів.

Однак аналітики ISW нагадують: Росія вдалася до такої тактики не лише через прагнення підвищити ефективність штурмів, а й через великі втрати бронетехніки у 2024 році. Брак БМП, БТРів і танків змушує російське командування імпровізувати, використовуючи цивільні транспортні засоби, квадроцикли та тепер — мотоцикли.

Відомо, що вже зараз по всій лінії фронту російські війська активно застосовують змішані мотомеханізовані групи для штурмових дій та швидкого перекидання піхоти. Така адаптація дозволяє мінімізувати втрати від ударів української артилерії та FPV-дронів, але й створює нові виклики — низький рівень захисту особового складу та вразливість до мін і засідок.

Експерти наголошують: хоча тактика використання мотоциклів може принести певні локальні успіхи, вона навряд чи суттєво змінить стратегічну ситуацію на фронті, адже за умов високої щільності вогню українських сил будь-який незахищений транспорт залишається легкою ціллю.

НОВИНИ