Фото: Depositphotos
Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало нові дані про іноземні компоненти у російській зброї, зокрема в ударних безпілотниках, які РФ використовує у війні проти України. Інформація з’явилася на порталі War&Sanctions.
Як змінилися російські Shahed-136 у 2025 році
Зафіксовано серію значних змін у конструкції дронів Shahed-136, які почали використовувати з початку 2025 року. Вони отримали нову бойову частину вагою 90 кг, а польотний контролер, акумулятор і блок розподілення потужності перенесли в хвостову частину дрона. Також у конструкцію додано баласт, що може впливати на маневреність і стабільність польоту.
На 8-канальній CRP-антені супутникової навігації було знайдено маркування китайською та англійською мовами “Agricultural equipment parts”. Це вказує на виробництво компонентів у 2024 році.
Китайська електроніка замість західної
Розвідка підтвердила, що Росія все частіше використовує китайські компоненти як альтернативу запчастинам зі США, ЄС та інших країн.
БПЛА, виготовлені на заводах у Єлабузі (особлива економічна зона РФ), отримали нову серію “Ъ” на додачу до позначки “Ы”.
На електромеханічному заводі “Купол” в Іжевську виробляють дрони з серією “КЦ”, що доповнює попередні серії “К” та “КБ”.
Крім 8-канальних антен “Комета М8”, у нових дронах почали встановлювати російські 12-канальні CRP-антени “Комета”.
Росія розробляє аналоги реактивних Shahed-238
Розвідка також зафіксувала, що РФ налагоджує виробництво нового дрона з реактивним двигуном – Shahed-238.
Цей безпілотник оснащений двоконтурним турбореактивним двигуном Tolou-10/13, що забезпечує швидкість польоту до 550-600 км/год та дальність до 2500 км.
Як світ може заблокувати постачання компонентів для РФ
Українська розвідка нагадала, що у світі існують інструменти для створення в Росії “компонентного голоду”, що можуть серйозно підірвати її військово-промисловий комплекс. Серед них санкції, експортний контроль, комплаєнс (контроль фінансових транзакцій), KYC (знання клієнта в міжнародній торгівлі) та CHPL (контроль високотехнологічних товарів).
Відсікти РФ від необхідних комплектуючих можуть офіційні органи різних країн, зокрема OFAC (США) та TAXUD (ЄС), а також виробники електронних компонентів та журналісти-розслідувачі.