Пошук
Close this search box.

Саміт НАТО: ключові рішення щодо підтримки України

Джо Байден Фото: depositphotos

Що вирішив саміт НАТО щодо України: ключові пункти декларації

Ітогова декларація саміту НАТО містить близько 60 згадок про Україну. У ній наголошується, що повномасштабне вторгнення Росії підірвало глобальну безпеку, а сам агресор названий прямою загрозою країнам НАТО. Ось ключові рішення та напрямки підтримки України, визначені у декларації.

Створення Служби допомоги і навчання НАТО в сфері безпеки для України (NTASU)

Союзники схвалили створення NTASU, яка стане постійною структурою для підтримки України. NTASU діятиме в країнах НАТО і допоможе трансформувати Сили оборони України, інтегруючи їх до Північноатлантичного альянсу. Важливо зазначити, що NTASU не зробить НАТО стороною конфлікту, але забезпечить довгострокову допомогу і навчання.

Довгострокова військова допомога

Країни НАТО зобов’язалися надати Україні довгострокову допомогу у вигляді військової техніки та створенні сил, здатних протистояти російській агресії. Планується виділення 40 млрд євро до 2025 року для:

  • Закупівлі військової техніки
  • Матеріальної допомоги
  • Обслуговування, логістики і доставки техніки
  • Військової підготовки Збройних сил України
  • Інвестицій і підтримки української “оборонки”
  • Внесення в трастові фонди, включаючи нелетальну допомогу

Звіти про прогрес будуть надаватися двічі на рік, а перегляд внесків країн НАТО буде проводитися на майбутніх самітах.

Запуск Спільного аналітичного, навчального і освітнього центру НАТО-Україна (JATEC)

Саміт просунувся у створенні JATEC і призначенні старшого представника НАТО в Україні. У комюніке підкреслюється, що Україна продовжує рухатися до повноправного членства в НАТО, що підтверджує прогрес, досягнутий після саміту-2023 у Вільнюсі.

Підтримка F-16

На саміті було оголошено про передачу Україні багатофункціональних винищувачів F-16. США і їх союзники, включаючи Данію та Нідерланди, підтвердили, що перші F-16 вже в дорозі. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що F-16 допоможуть захиститися від атак, подібних до удару по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві.

Співпраця в “оборонці” і перший контракт з Данією

Президент Зеленський зустрівся з представниками оборонних компаній США для обговорення спільного виробництва боєприпасів і техніки. Міністр оборони України Рустем Умеров оголосив про створення “Оборонного фонду” і підписання першого контракту з Данією на поставку 18 самохідних артилерійських установок “Богдана”.

Додаткова допомога від партнерів

Країни НАТО продовжують оголошувати про додаткову допомогу. Португалія надасть 220 млн євро, Канада – 500 млн канадських доларів, а Нідерланди направлять 300 млн євро на закупівлю боєприпасів для F-16. Люксембург виділив 80 млн євро на оборонну допомогу і зобов’язується зберегти підтримку протягом 10 років.

Саміт НАТО продемонстрував єдність Альянсу в підтримці України та прийнятті конкретних заходів для зміцнення її обороноздатності. Оголошені ініціативи і проекти сприятимуть посиленню Збройних сил України та наближенню України до членства в НАТО.

Джерело: rbc

НОВИНИ