США виходять із міжнародної групи з розслідування воєнних злочинів Росії

ВАШИНГТОН, 17 березня – Сполучені Штати виходять із Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) – багатонаціональної групи, створеної для розслідування злочинів Кремля під час вторгнення в Україну.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на джерела, знайомі з ситуацією.

Що відомо про рішення США?

Міністерство юстиції США вже проінформувало європейських чиновників про вихід із центру. Очікується, що офіційне оголошення буде зроблено 17 березня через електронний лист, який буде розіслано членам Агентства Євросоюзу з питань співпраці у сфері кримінального правосуддя.

США були єдиною країною поза межами Європи, яка співпрацювала з ICPA. Адміністрація екс-президента Джо Байдена приєдналася до групи у 2023 році, заявивши про підтримку розслідувань проти російського керівництва, включно з Володимиром Путіним.

ICPA займається збором доказів воєнних злочинів та притягненням до відповідальності не лише Росії, а й її союзників – Білорусі, Північної Кореї та Ірану за співучасть в агресії проти України.

Адміністрація Трампа скорочує роботу слідчих груп

За даними NYT, адміністрація Дональда Трампа також згортає діяльність Групи з розслідування воєнних злочинів, створеної у 2022 році тодішнім генпрокурором США Мерріком Гарландом.

Ця група була укомплектована досвідченими прокурорами та мала координувати роботу Міністерства юстиції США щодо притягнення до відповідальності російських військових і політичних лідерів, причетних до воєнних злочинів.

Що означає цей крок для України?

Вихід США із ICPA може стати серйозним ударом по міжнародних розслідуваннях проти Кремля. Це також може ускладнити роботу Міжнародного кримінального суду, який раніше видав ордер на арешт Путіна за депортацію українських дітей.

Рішення адміністрації Трампа викликає побоювання серед союзників України, адже воно може послабити глобальний тиск на Москву та ускладнити майбутні процеси притягнення російських чиновників і військових до відповідальності.

Офіційні особи ЄС поки не коментують наслідки такого рішення, але ситуація загрожує підривом єдності міжнародної спільноти у розслідуванні російських воєнних злочинів.

НОВИНИ