Пресс-служба Президента Украини / flickr.com / Trump White House
Обраний президент США Дональд Трамп розглядає варіант запровадження 800-мильної (близько 1287 кілометрів) буферної зони між арміями України та Росії з метою замороження конфлікту. Британське видання The Telegraph повідомляє, що три особи з оточення Трампа підтвердили існування такого плану.
Згідно з деталями, які стали відомі після перемоги Трампа на виборах, європейські та британські війська мають взяти на себе забезпечення цієї зони. Американські сили, однак, участі в цій операції не братимуть.
Умови включають замороження лінії фронту та відмову України від прагнень приєднатися до НАТО на найближчі 20 років. Натомість Сполучені Штати обіцяють продовжувати постачання зброї, щоб стримати можливі нові агресивні дії Росії. За словами члена команди Трампа, США забезпечуватимуть лише навчання та підтримку, але «стволи зброї» будуть європейськими.
Цей план є частиною стратегії Трампа з припинення війни в Україні, яка має на меті запобігти подальшій ескалації конфлікту. Президент Росії Володимир Путін вже привітав Трампа з перемогою та висловив готовність обговорювати мирне вирішення ситуації в Україні.
Попри те, що офіційний Київ сигналізує про готовність розглянути мирні ініціативи Трампа, президент України Володимир Зеленський категорично виступив проти будь-яких домовленостей, що можуть виглядати як перемога для Москви. Під час нещодавнього саміту в Будапешті він наголосив: «Поступки Путіну — це самогубство для Європи. Мир буде можливий лише за умови, що Україна залишиться сильною».
Трамп неодноразово заявляв про намір завершити конфлікт «за один день», хоча досі не озвучив деталей своєї стратегії. Одним із варіантів, запропонованих його соратниками, є заморожування лінії фронту та визнання територіальних надбань Росії. У вересні обраний віцепрезидент США Джей Д. Венс підтримав таку ідею, зазначивши, що Україні може бути надано нейтральний статус.
Ситуація на фронті залишається складною, і в Європі вже розглядають можливість підвищення витрат на оборону, побоюючись зменшення підтримки з боку США після інавгурації Трампа.
Ця ситуація спонукає європейських лідерів до обговорення альтернативних планів на випадок, якщо США скоротять військову допомогу Україні. Президент Франції Еммануель Макрон підкреслив, що Європа повинна «писати свою історію» і не залежати від зовнішніх рішень.