Фото: Харківська обласна прокуратура
Україна стикається з хвилею російських атак балістичними ракетами, третина з яких — північнокорейські ракети KN-23/24. Ці ракети, за даними українських військових, працюють завдяки західним електронним компонентам, попри міжнародні санкції. Про це у суботу, 23 листопада, повідомило CNN, посилаючись на українськими військовими джерелами.
Західні технології у руках ворога
Розслідування Незалежної антикорупційної комісії (NAKO) виявило, що ключові компоненти ракет виробляються дев’ятьма компаніями з США, Великої Британії та Нідерландів. Більше того, деякі мікросхеми датуються 2023 роком, що свідчить про швидке постачання в Північну Корею.
«Все, що забезпечує наведення ракети, її політ — це західна електроніка. Єдине корейське в ній — метал, який швидко іржавіє», — сказав Андрій Кульчицький, керівник військової дослідницької лабораторії Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Українська військова розвідка встановила, що 70% компонентів цих ракет мають американське походження, а інші надходять із Німеччини та Швейцарії.
За даними Повітряних сил України, Росія цього року запустила близько 60 північнокорейських ракет, що становить третину з усіх 194 балістичних ракет, випущених у 2024 році. Ракети KN-23/24 стали широко використовувати з серпня.
Ударні хвилі ракет убили щонайменше 28 людей і поранили 213. «Росія збільшила використання балістичних ракет і дронів-камікадзе, скоротивши застосування крилатих ракет», — розповів Юрій Ігнат, речник Повітряних сил України.
Як обходять санкції
Експерти з відстеження зброї заявляють, що компоненти постачаються до Північної Кореї через Китай. Британська організація Conflict Armament Research (CAR) встановила, що кінцевими покупцями компонентів часто виступають китайські компанії.
«Ми простежили, як ці компоненти через низку посередників потрапляють у Північну Корею», — пояснив Дамієн Сплітерс, заступник директора CAR.
CAR зазначає, що основною проблемою є посередники, а не виробники. Водночас недосконалий контроль над експортом дає змогу обходити санкції.
Українські чиновники критикують недостатнє дотримання санкцій з боку Заходу. Владислав Власюк, уповноважений президента з питань санкційної політики, заявив: «Жоден із виробників не поніс відповідальності за постачання цих компонентів. Якщо бодай одна компанія буде притягнута до відповідальності, це стане сигналом для інших».
Україна також закликає до кращого регулювання роботи дистриб’юторів, які постачають товари подвійного призначення.