Пошук
Close this search box.

Україна стрімко створює бойові дрони з використанням штучного інтелекту

Україна стрімко розробляє власні дрони

Україна стрімко розробляє власні дрони / фото t.me/ministry_of_defense_ua

В Україні декілька стартапів розробляють системи штучного інтелекту (ШІ) для керування великою кількістю дронів, виводячи війну на новий рівень, оскільки учасники боїв намагаються здобути технологічну перевагу, пише Reuters

Україна сподівається, що розгортання дронів з підтримкою ШІ на фронті допоможе їй подолати зростаюче радіоелектронне придушення з боку росіян, а також дозволить безпілотникам працювати у великих групах. Розробка дронів в Україні в основному поділяється на візуальні системи, які допомагають ідентифікувати цілі та спрямовувати дрони до них, картографування місцевості для навігації та більш складні програми, що дозволяють безпілотникам діяти у взаємопов’язаних “роях”.

Однією з компаній, яка працює над цим, є Swarmer, що розробляє програмне забезпечення для з’єднання дронів в мережу. Рішення можуть бути реалізовані миттєво в усій групі, причому людина втручається лише для схвалення автоматизованих ударів. “Коли ви намагаєтеся збільшити масштаби з людськими пілотами, це просто не працює”, — сказав CEO Swarmer Сергій Купрієнко в офісі компанії в Києві. “Для рою з 10 або 20 дронів чи роботів керування людиною практично неможливе”.

Swarmer є однією з понад 200 технологічних компаній, що з’явилися після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, коли цивільні з IT-сфери почали розробляти дрони та інші пристрої, щоб допомогти Україні протистояти набагато більшому ворогу. Купрієнко зазначив, що тоді як людські пілоти важко керували операціями, що залучали більше ніж п’ять дронів, ШІ здатен обробляти сотні.

Система, що називається Styx, керує мережею розвідувальних та ударних дронів, як великих, так і малих, у повітрі та на землі. Кожен дрон здатен планувати свої дії та передбачати поведінку інших у рою, додав він.

Окрім збільшення масштабів операцій, Купрієнко зазначив, що автоматизація допоможе захистити пілотів дронів, які працюють близько до лінії фронту і є пріоритетною мішенню для ворожого вогню. Технологія Swarmer все ще знаходиться на стадії розробки та експериментально випробовується на полі бою, додав він.

Семюель Бендетт, старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки, сказав, що системи керування дронами з ШІ, ймовірно, потребуватимуть участі людини для запобігання помилкам у виборі цілей. Є широкі побоювання щодо етики зброї, яка виключає людське судження. Дослідження Європейського парламенту 2020 року попереджало, що такі системи можуть порушувати міжнародне гуманітарне право та знижувати поріг для початку війни.

Штучний інтелект вже використовується у деяких далекобійних ударах дронів України, які націлені на військові об’єкти та нафтопереробні заводи на сотні кілометрів всередині Росії. Один український посадовець, який побажав залишитися анонімним, повідомив Reuters, що атаки іноді включають рій з приблизно 20 дронів. Основні дрони летять до цілі, але завдання інших – знищувати або відволікати засоби ППО на шляху. Для цього вони використовують форму ШІ з людським контролем, щоб допомагати виявляти цілі або загрози та планувати можливі маршрути, додав джерело.

РАДІОЕЛЕКТРОННА БОРОТЬБА

Потреба в дронах з підтримкою ШІ стає все більш актуальною, оскільки обидві сторони розгортають системи електронної боротьби (РЕБ), які порушують зв’язок між пілотами та дронами. Особливо це стосується невеликих дешевих дронів FPV (з видом від першої особи), які стали основним засобом обох сторін для ураження ворожих транспортних засобів у 2023 році, але їх ефективність падає через зростаюче придушення сигналів.

“Ми вже працюємо з концепцією, що в найближчому майбутньому не буде зв’язку на лінії фронту між пілотом та БПЛА”, — сказав Макс Макарчук, керівник ШІ для Brave1, акселератора оборонних технологій, створеного українським урядом. За словами Макарчука, відсоток FPV, які влучають у ціль, постійно знижується. Більшість FPV зараз мають коефіцієнт ураження 30-50%, тоді як для нових пілотів цей показник може становити лише 10%. Він прогнозує, що FPV-дрони з ШІ можуть досягти рівня влучання близько 80%.

Щоб протидіяти загрозі РЕБ, розробники, включаючи Swarmer, почали створювати функції, які дозволяють дрону закріплюватися на цілі через свою камеру. Системи РЕБ утворюють невидимий купол, що придушує сигнали, над обладнанням та солдатами, які вони захищають. Якщо контакт пілота з дроном переривається, він більше не може керувати ним, і пристрій або падає на землю, або продовжує летіти прямо.

Автоматизація останньої частини польоту дрона до його цілі означає, що він більше не потребує пілота — тим самим нейтралізуючи ефект придушення РЕБ. Дрони з підтримкою ШІ розробляються вже багато років, але раніше їх вважали дорогими та експериментальними. Бендетт зазначив, що Росія розробляла дрони з підтримкою ШІ ще до вторгнення 2022 року та заявляла про деякі успіхи.

В Україні основним завданням для виробників є створення системи цілевказання для дронів, яка була б дешевою. Це дозволило б розгортати їх масово вздовж всієї 1 000 км (621 милі) лінії фронту, де щотижня використовується тисячі FPV-дронів. Витрати можна знизити, запустивши програми ШІ на Raspberry Pi, маленькому дешевому комп’ютері, який здобув світову популярність поза освітніми цілями, для яких він був створений.

Макарчук сказав, що оцінює вартість встановлення простої системи цілевказання, яка закріплювалася б на формі, видимій для камери дрона, всього в близько $150 за дрон.

НОВИНИ