Адміністрація Трампа готує масштабну чистку в Держдепі США: демократія, права людини та USAID – під загрозою

Фото: Nathan Howard / Reuters

Адміністрація президента Дональда Трампа запускає масштабну реорганізацію Державного департаменту США, яка передбачає закриття понад сотні офісів, скорочення персоналу та радикальні зміни в підходах до зовнішньої політики, орієнтованої виключно на національні інтереси США. Про це у вівторок заявив новий держсекретар США Марко Рубіо, повідомляє Reuters .

“Цей підхід охоплює весь Держдеп – від центрального апарату до посольств. Ми ліквідуємо дублюючі офіси, зупиняємо неефективні програми і фокусуємось на реальних національних інтересах США”, — заявив Рубіо.

Реформа передбачає закриття 132 із 734 офісів Держдепу та скорочення персоналу на 15%. Відомство вже поінформувало Конгрес, хоча точна кількість звільнених співробітників поки невідома. Згідно з документом, оприлюдненим Рубіо в соцмережі X (колишній Twitter), ідеться про ліквідацію приблизно 700 посад.

Зміни торкнуться навіть базових функцій дипломатії. Наприклад, функції підрозділу з питань прав людини, демократії та безпеки передають новоствореному офісу координатора з гуманітарної допомоги та зовнішньої підтримки. Рубіо назвав Держдеп «роздутим і неефективним апаратом, що не відповідає новим умовам глобальної конкуренції».

Це вже другий етап реформ: у лютому Трамп ініціював зміну підходів у роботі дипломатичного корпусу США, аби ті «слідували зовнішньополітичній доктрині президента». Як стверджують джерела, наступним кроком може стати скорочення закордонних місій та консульств.

Під ударом – Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), підзвітне Рубіо. Трамп звинуватив агентство у підтримці “фейкової преси”, що працює на демократів, та у втручанні у внутрішні справи інших країн. Бюджет організації (близько $40 млрд щороку) використовувався, зокрема, для фінансування демократичних ініціатив, ЗМІ та правозахисних організацій за кордоном. Тепер її функції скорочуються до мінімуму — або агентство буде повністю ліквідоване.

Незважаючи на радикальність плану, Рубіо запевняє: відділи, що опікуються правами людини та біженцями, збережуться. Утім, експерти вже називають реформу ударом по глобальній ролі США як захисника демократичних цінностей.

“Це не просто адміністративна чистка — це стратегічний розворот. США більше не будуть гарантом прав людини у світі”, — вважає один із колишніх високопосадовців Держдепу на умовах анонімності.

НОВИНИ