Адміністрація Трампа заборонить усі синтетичні харчові барвники у США: виклик для харчової індустрії та перемога для захисників здоров’я

синтетичні харчові барвники

Адміністрація Дональда Трампа зробила гучну заяву, яка може кардинально змінити склад продуктів харчування у США: до кінця 2026 року буде заборонено всі дозволені нині штучні харчові барвники, що виготовляються з нафтопродуктів. Про це у вівторок повідомив новопризначений директор Адміністрації з контролю за продуктами і ліками (FDA) Марті Макарі, передає AFP.

Під заборону потраплять вісім синтетичних барвників, які широко використовуються у солодощах, напоях, соусах та навіть дитячих сніданках. Серед них – відомі Red 40 (E129), Yellow 5 (E102) та Yellow 6 (E110), які звинувачують у викликанні гіперактивності, діабету та онкологічних захворювань, згідно з дослідженнями, на які посилається Макарі.

“Американські діти вже півстоліття ростуть в атмосфері хімічної атаки на організм”, – зазначив очільник FDA, додавши, що нова політика спрямована на очищення продуктового ринку від токсичних компонентів.

Цей крок не лише підтримують науковці, а й знаходить рідкісний консенсус серед республіканців та демократів, що є нетиповим для нинішнього американського політичного клімату.

Заборона доповнює попереднє рішення адміністрації Байдена, яка у січні вже заборонила барвник “Red 3” (E127), відомий як канцероген. Це перша в історії США спроба повного викорінення нафтохімічних барвників з харчової промисловості.

“Вони не мають жодної поживної цінності, лише створюють оманливу яскравість, щоб продати продукти, які насправді нічим не відрізняються”, – пояснив Пітер Лурі, голова організації Center for Science in the Public Interest (CSPI), яка роками боролася за цю реформу.

Штучні барвники було виявлено в тисячах найменувань продуктів, особливо орієнтованих на дітей, що лише підсилювало стурбованість громадськості.

Очікується, що харчова промисловість США буде змушена перейти на натуральні барвники або повністю відмовитись від візуального “покращення” товарів. Водночас, експерти вважають, що європейські стандарти, які вже значно суворіші, можуть стати моделлю для нової американської політики у сфері харчової безпеки.

НОВИНИ