авіакатастрофа літака азербайджанських авіаліній Фото: Ісса Таженбаєв / AFP
Минулої середи пасажирський літак «Азербайджанських авіаліній», який здійснював рейс із Баку до Грозного, розбився поблизу міста Актау в Казахстані. Загинули всі 38 людей, що перебували на борту. Трагедія викликала суперечливі заяви, а обставини катастрофи продовжують залишатися предметом міжнародного розслідування.
Азербайджан звинувачує Росію в атаці
У четвер азербайджанські урядові джерела повідомили, що літак був збитий російською ракетою «земля-повітря», випущеною під час військових дій у повітряному просторі Чечні. Як стверджують джерела, ракета була запущена із системи протиповітряної оборони «Панцир-С». Осколки ракети вразили літак, що призвело до його падіння над територією Казахстану.
Крім того, в Азербайджані заявили, що російські диспетчери відмовили пошкодженому літаку у дозволі на аварійну посадку в аеропортах Росії. Командиру рейсу було наказано продовжити політ у напрямку Казахстану, попри технічні проблеми.
Офіційна позиція Росії
Російська влада, у свою чергу, закликала дочекатися завершення розслідування. Федеральне агентство повітряного транспорту Росії пояснило, що літак змінив маршрут через густий туман у районі Грозного та підвищену активність українських безпілотників, які в той момент здійснювали атаки на цивільну інфраструктуру.
«Ситуація навколо аеропорту Грозного була складною, тому там діяв режим “Ковер”, який вимагав звільнення повітряного простору від усіх літаків», – заявив очільник Росавіації Дмитро Ядров. Він також підтвердив готовність Росії співпрацювати з Казахстаном у розслідуванні катастрофи.
Реакція США та міжнародна думка
Американський чиновник, на якого посилається AFP, заявив, що початкова розвідка вказує на можливу причетність російської системи ППО до катастрофи. У Вашингтоні цей інцидент розглядають як черговий прояв «безрозсудної агресії» Москви у регіоні.
Суперечливі версії
Офіційна версія трагедії, яку оголосили у Росії, полягає у зіткненні літака зі зграєю птахів. Однак опубліковані в інтернеті фотографії з місця катастрофи, де видно численні пошкодження фюзеляжу, викликали сумніви у правдивості цієї версії.
Експерти вважають, що трагедія має значний геополітичний підтекст, враховуючи напруженість у регіоні через війну в Україні та посилення тиску на Росію з боку міжнародної спільноти.
Казахстанська влада та міжнародні організації проводять незалежне розслідування обставин трагедії. Азербайджан і Росія висловили готовність сприяти у виявленні причин катастрофи. Проте, враховуючи розбіжності у версіях сторін, остаточні висновки можуть стати ще одним фактором ескалації напруженості у регіоні.