Президент США Джо Байден на саміті Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) в Лімі, Перу, 15 листопада 2024 року. Фото: Leah Millis / Reuters
Президент США Джо Байден у п’ятницю зустрівся з президентом Південної Кореї Юн Сок Йолем та прем’єр-міністром Японії Шигеру Ішибою для обговорення шляхів зміцнення співпраці між трьома країнами. Зустріч відбулася на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (APEC) у Лімі, Перу. Про це повідомляє Reuters.
Зустріч, яка відбулася на тлі майбутнього приходу до влади адміністрації Дональда Трампа, мала на меті підкреслити важливість тристоронніх відносин, які Байден вважає запорукою стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні.
“Я вірю, що наша співпраця стане фундаментом миру та стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні на багато років вперед,” — заявив Байден під час тристоронньої зустрічі.
Одним із ключових результатів зустрічі стало оголошення про створення Тристороннього секретаріату, який має забезпечити сталість співпраці між США, Південною Кореєю та Японією. Як зазначив радник з національної безпеки США Джейк Салліван, це дозволить уникнути ситуацій, коли такі зустрічі залишаються просто подіями без подальшого розвитку.
Напруження в регіоні
Основною темою обговорення стали виклики з боку Північної Кореї, яка останнім часом активізувала співпрацю з Росією, зокрема через постачання військових дронів для війни в Україні. У спільній заяві лідери трьох країн засудили ці дії, а також продовження розробки ядерної зброї Пхеньяном.
“Японія, Республіка Корея та США рішуче засуджують рішення лідерів Північної Кореї та Росії про небезпечне розширення війни агресії проти України,” — йдеться у заяві.
Ситуація ускладнюється і зростанням напруженості у відносинах між США та Китаєм. Зустріч Байдена з китайським президентом Сі Цзіньпіном, яка також запланована в рамках APEC, може стати ще однією важливою подією для регіону.
Виклики перед адміністрацією Трампа
На тлі заяв Байдена про зміцнення співпраці, новообраний президент США Дональд Трамп викликає занепокоєння серед азійських союзників через свою політику “Америка понад усе”. Його скептицизм щодо фінансової та військової підтримки союзників може поставити під загрозу досягнуті успіхи.
Салліван застеріг, що історично періоди зміни президентів у США супроводжувалися провокаційними діями з боку Північної Кореї.
“Ми не можемо розраховувати на період затишшя з боку Пхеньяна,” — зазначив він.
Окрім роботи з Південною Кореєю та Японією, країни також домовилися про розширення співпраці з Філіппінами в таких сферах, як інфраструктура, енергетика та транспорт.
Попри невизначеність щодо майбутньої політики Трампа, Байден залишається впевненим, що тристоронні відносини продовжать слугувати важливим бар’єром проти агресивних дій Китаю та Північної Кореї в регіоні.