Білий дім: Падіння режиму Асада свідчить про ослаблення Росії та Ірану

Фото: Getty images

Падіння режиму Башара Асада в Сирії демонструє послаблення позицій його ключових союзників — Росії та Ірану, які не змогли надати необхідну підтримку. Про це заявив заступник радника з національної безпеки США Джон Файнер в інтерв’ю для CNN у понеділок, 9 грудня.

Невдача “спільного проєкту”

Файнер зазначив, що режим Асада тримався завдяки тісному співробітництву Москви та Тегерана, однак вони не були готові до швидкого наступу повстанців, які за трохи більше ніж тиждень взяли під контроль численні населені пункти та змусили Асада покинути країну.

“Це був спільний російсько-іранський проєкт, але обидва партнери виявилися нездатними забезпечити життєво важливу підтримку. Це ключова причина, чому режим більше не при владі”, — підкреслив Файнер.

Послаблення впливу Ірану

За словами посадовця, невдача в Сирії стала черговим ударом для Ірану, який вже втратив частину впливу на Близькому Сході. Серед інших невдач Тегерана Файнер назвав ослаблення угруповань ХАМАС і Хезболла, а також безуспішні спроби атак на Ізраїль.

“Зараз явно не найкращий час для Ірану. Ця ситуація є результатом наполегливих зусиль США і наших партнерів, які тривали протягом останнього року”, — зауважив він.

Росія — ненадійний союзник

Файнер також додав, що війна в Україні продемонструвала іншим країнам слабкість Росії як партнера в питаннях безпеки. Він припустив, що події в Сирії можуть стати черговим сигналом для союзників Москви.

“Це не випадковість і не помилка. Це свідчення серйозних системних проблем у зовнішній політиці Росії та Ірану”, — резюмував він.

Події в Сирії та наслідки для регіонального балансу сил продовжують привертати увагу міжнародної спільноти.

НОВИНИ