Центробанк Туреччини. Фото: Getty images
Центральний банк Туреччини зафіксував чисті збитки у розмірі 700,4 мільярда лір (приблизно $18,4 мільярда)за 2024 рік. Про це свідчить офіційний бухгалтерський звіт, опублікований у вівторок у Monitorul Oficial, повідомляє Reuters.
Попри колосальну суму, ці збитки дещо менші, ніж у 2023 році, коли Центробанк втратив 818,2 мільярда лір ($25,25 млрд) — тоді причиною стали значні витрати на програму захисту банківських депозитів від девальвації.
Втрати знову позбавлять турецький бюджет дивідендів: так само, як і торік, Банк не зможе переказати прибутки до державної скарбниці, що ставить під тиск державні фінанси.
Заснований у 1930 році з ініціативи Мустафи Кемаля Ататюрка, Центробанк Туреччини — юридично акціонерне товариство. Станом на сьогодні держава володіє 55% акцій, хоча спочатку — лише 15%. Проте, на відміну від аналогічних установ у Швейцарії чи Південній Африці, акції Банку Туреччини не мають реальної ринкової вартості, адже не обертаються на біржі.
У низці країн, таких як Швейцарія, акціонери приватного сектору мають обмежені права голосу, але володіння акціями таких інституцій — звична практика. У Туреччині ж це залишається напівзакритою системою, яка не створює можливостей для зовнішнього контролю або прибутковості для дрібних інвесторів.
Туреччина, що бореться з високою інфляцією та падінням ліри, опинилася в ситуації, коли її Центробанк не генерує прибутків, а економіка залишається у вразливому становищі.