Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, Фото: Прес-служба МЗС Росії / AP
Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто здійснив уже 13-й візит до Росії з моменту повномасштабного вторгнення в Україну. Його часті контакти з Кремлем викликають підозри серед європейських дипломатів та посилюють ізоляцію Будапешта в ЄС.
Дипломат, який найбільше відвідує Москву серед країн ЄС
Поки західні лідери обмежують контакти з Кремлем, глава угорського МЗС Петер Сійярто продовжує активний діалог із російськими посадовцями. У середу, 26 березня, він вчетверте за рік прибув до Москви, що стало його 13-ю поїздкою з моменту початку війни в Україні.
Зустрічі Сійярто в Москві заплановані з віце-прем’єром РФ Олександром Новаком, а супроводжує його голова угорської нафтової компанії MOL Нірт Золт Хернаді.
“Наші переговори сьогодні зосереджені на мирі, енергетичній безпеці та економічній співпраці”, – написав Сійярто у Facebook перед вильотом до Росії.
Частота візитів угорського дипломата до Москви стала об’єктом занепокоєння серед європейських партнерів, які ставлять під сумнів його справжню мету. Навіть найближчі союзники Кремля не подорожують до РФ так часто, пише Bloomberg.
Угорщина: європейський троянський кінь Кремля?
Політика прем’єра Віктора Орбана продовжує суперечити загальній лінії ЄС, що загострює конфлікт Будапешта з Брюсселем. Орбан відмовляється підтримувати Україну, виступає проти антиросійських санкцій та просуває близькі економічні зв’язки з Росією.
Присутність Сійярто на міжнародних зустрічах часто супроводжується гострою критикою ЄС, а його заяви демонструють антизахідну риторику Будапешта. Він постійно наполягає, що Євросоюз займає “екстремально про-військову позицію”, підтримуючи постачання зброї Україні.
Під час зустрічі глав МЗС ЄС 17 березня Сійярто звинувачував Німеччину та Австрію у змові проти Угорщини через її позицію щодо прав угорської меншини в Україні – питання, яке Будапешт використовує як привід для саботажу допомоги Києву.
Росія, США, Німеччина, Китай: чому Орбан грає на кілька фронтів
Окрім проросійської політики, Сійярто активно приваблює інвестиції з різних країн, включаючи США, Німеччину, Росію та Південну Корею. Його дипломатична діяльність допомогла перетворити Угорщину на центр виробництва електромобілів у Європі, залучивши китайського гіганта BYD, а також німецьких автоконцернів.
Незважаючи на ізоляцію в ЄС, Угорщина намагається максимально використати новий світовий порядок, лавіруючи між Росією, Китаєм та США.
Європа рухається далі без Угорщини
На останніх самітах ЄС лідери Європи вже не намагаються переконати Орбана підтримати Україну, а просто приймають рішення без нього. Це може означати поступову політичну маргіналізацію Угорщини всередині блоку.
Однак з поверненням Дональда Трампа в Білий дім Орбан може отримати новий ресурс для своєї антиєвропейської політики, що ще більше загострить розкол в ЄС.