Джеффрі Хінтон, один із трьох «хрещених батьків ШІ», Фото: Young Chris-CP / Abaca Press /
Швидкий розвиток штучного інтелекту (ШІ) провокує міжнародну гонку за військове домінування, що вже стає однією з найбільших геополітичних загроз сучасності. Джеффрі Хінтон, лауреат Нобелівської премії та один із першопрохідців у сфері ШІ, відомий як «хрещений батько» цієї технології, попереджає, що саме ШІ одного дня може стати тією силою, яка змусить нації об’єднатися, повідомляє Business Insider.
На семінарі Шведської королівської академії інженерних наук Хінтон висловив думку, що країни не готові співпрацювати щодо регулювання летальної автономної зброї. «Усі великі країни, включаючи Росію, США, Китай, Великобританію, Ізраїль, а також, можливо, Швецію, активно працюють над створенням автономної зброї. Вони не будуть сповільнювати ці розробки чи регулювати їх самостійно», — заявив Хінтон.
Однак він вважає, що ситуація зміниться, коли людство зіткнеться з екзистенційною загрозою від надрозумних ШІ. «Коли ці системи стануть розумнішими за нас — а майже всі дослідники погоджуються, що це станеться, питання лише в тому, через п’ять чи тридцять років — ми будемо змушені співпрацювати, щоб зупинити загрозу, яку ми самі створюємо».
Хінтон зазначив, що можливе глобальне об’єднання у протистоянні надрозумному ШІ може нагадувати Холодну війну, коли США та СРСР, незважаючи на ідеологічну ворожнечу, прагнули уникнути ядерної катастрофи. Подібно до цього, співпраця стане неминучою, якщо надрозумна форма ШІ поставить під загрозу владу навіть таких структур, як Комуністична партія Китаю.
Заклики до міжнародного регулювання ШІ лунають усе частіше. Генеральний директор OpenAI Сем Альтман виступив із пропозицією створити міжнародне агентство, яке б контролювало розвиток найбільш потужних моделей ШІ та забезпечувало їхню безпеку. «Найближчим часом передові системи штучного інтелекту зможуть завдати глобальної шкоди, якщо їх не контролювати», — зазначив Альтман.
Ця тема особливо актуальна на тлі повідомлень про те, що США та Китай вже обговорюють питання регулювання ШІ. У листопаді під час саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва лідери двох країн — Джо Байден та Сі Цзіньпін — домовилися, що використання ядерних технологій має залишатися під контролем людей, а не машин.
Згідно зі звітом Goldman Sachs, очікується, що глобальні інвестиції в ШІ до 2025 року перевищать $200 мільярдів. Водночас США та Китай залишаються лідерами у військовій гонці, яка все більше залежить від штучного інтелекту.
ШІ, що здатний створити як неймовірні можливості, так і загрози для людства, вже зараз стає центральним елементом геополітичних стратегій. Чи стане він об’єднавчим фактором для країн, залежить від того, наскільки швидко світ визнає необхідність глобальної співпраці.