Ілон Маск веде переговори з Кремлем: підтримка України та контроверсії

генеральний директор компанії Tesla, Ілон Маск.

генеральний директор компанії Tesla, Ілон Маск. Фото: Patrick Pleul

Мільярдер Ілон Маск, один із найзаможніших людей у світі та прихильник республіканського кандидата в президенти США Дональда Трампа, з кінця 2022 року регулярно обговорює питання з президентом Росії Володимиром Путіним та іншими високопосадовцями Кремля. Про це повідомляє Wall Street Journal (WSJ).

За даними джерел, теми розмов варіюються від особистих і ділових до геополітичних питань. Маск, засновник і генеральний директор компанії SpaceX, відомий також як власник соціальної мережі X, спочатку підтримав Україну на початку повномасштабного вторгнення в 2022 році, пожертвувавши термінали зв’язку Starlink, які значно допомогли українським військам.

Однак його позиція змінилася. У травні 2022 року російський чиновник заявив у Telegram, що Маск «відповість як дорослий» за постачання Starlink батальйону «Азов». Згодом з’ясувалося, що Кремль чинить тиск на його бізнес і висловлює «неявні погрози» на його адресу. Під час війни Маск обмежив використання Starlink для українських атак на російський флот, що викликало чимало критики.

Маск, який заперечує симпатії до Москви, стверджує, що розмовляв з Путіним лише один раз у квітні 2021 року на теми, пов’язані з космосом. Однак, як повідомляє WSJ, його контакти з Кремлем стали регулярними і включали спілкування з Сергієм Кирієнком, першим заступником глави адміністрації Путіна.

З моменту придбання X, експерти відзначили зростання дезінформації на платформі, що викликало занепокоєння. Маск використовував платформу для висловлення своїх думок щодо допомоги Україні, наголошуючи, що Росія «ніяк не програє війну».

Путін, за інформацією WSJ, також просив Маска не активувати Starlink над Тайванем, оскільки Китай вважає цей острів своєю територією. Наразі Starlink не працює на Тайвані.

Кремль заперечує ведення переговорів з Маском, а представники Білого дому стверджують, що не знали про це. Згідно з даними WSJ, контакти Маска з Кремлем є суворо охоронюваною таємницею в уряді США через його доступ до конфіденційної інформації як підрядника у сфері безпеки та технологій.

Водночас побоювання з приводу безпеки зросли через використання Росією терміналів Starlink, які російські війська застосовують на передовій в Україні, незважаючи на те, що Маск запевняє, що SpaceX не продає обладнання Москві.

Ця ситуація стає дедалі чутливішою на фоні активності Маска у підтримці Трампа, який обіцяв призначити його на посаду голови «комісії з ефективності уряду» у разі виграшу на виборах. Трамп вже не раз критикував підтримку України з боку адміністрації Байдена, що викликало занепокоєння щодо майбутньої зовнішньої політики США в разі його переобрання.

НОВИНИ