Іран переживає масштабну енергетичну кризу: урядові установи закриті, виробництво зупинено, країна стикається з дефіцитом газу

Іранські чиновники заявляють, що країні потрібні мільярди доларів нових інвестицій для модернізації нафтового і газового секторів. Фото:Morteza Nikoubazl/NurPhoto/picture alliance

Іран зіткнувся з серйозною енергетичною кризою, що призвела до закриття урядових установ та переходу навчальних закладів на онлайн-режим, а промислові підприємства зупинились через знеструмлення. Про це повідомляє The New York Times.

Попри те, що Іран володіє одними з найбільших запасів природного газу і нафти у світі, країна вже кілька років переживає енергетичну кризу. Причиною цього є не лише санкції, які ускладнили залучення іноземних інвестицій для модернізації енергетичної інфраструктури, але й неефективне управління, застаріла інфраструктура та велике споживання енергоресурсів. Крім того, Іран також зазнає цілеспрямованих атак з боку Ізраїлю, що ускладнює ситуацію. Президент Ірану Масуд Пезешкян нещодавно заявив, що енергетична проблема досягла критичної точки.

Для економії енергії країна була фактично вимкнена впродовж більшої частини минулого тижня. Дефіцит газу, необхідного для функціонування держави, становить близько 350 мільйонів кубометрів на день. У зв’язку зі зниженням температури та зростанням попиту на газ, уряд вимушений був перейти до надзвичайних заходів. Як результат, було припинено постачання газу на електростанції, що виробляють електроенергію. До п’ятниці було відключено 17 електростанцій, решта працювала лише частково.

Ще в листопаді уряд Ірану запровадив двогодинні планові відключення електроенергії, однак це не вирішило проблему. Відключення електроенергії стали більш випадковими і тривають довше, а державна енергетична компанія Tavanir попередила виробників, що масштабні відключення можуть тривати кілька днів або навіть тижнів.

До того ж, валюта Ірану — ріал — переживає різке падіння, досягнувши найнижчого рівня за всю історію по відношенню до долара США. Цього року кризу загострили атаки Ізраїлю, які в лютому пошкодили два важливі газопроводи, що тільки збільшило залежність Ірану від аварійних запасів газу.

Іран активно використовує природний газ, який становить близько 70% його енергетичних потреб, що значно більше, ніж у США та Європі. Завдяки масштабному проєкту газифікації, наразі 90% іранських домогосподарств залежать від газу для опалення та приготування їжі.

НОВИНИ